Dzik na polu, a nie w lesie. Czy obiecana redukcja zostanie wykonana?

Resort rolnictwa zapowiedział, że do końca listopada populacja dzików będzie zredukowana do 0,1 osobnika na km kwadratowy na wschód od Wisły i 0,5 osobnika na km kwadratowy w pozostałej części kraju. Czasu jest jednak coraz mniej. Czy ministerstwo dotrzyma słowa?

\"rolnictwo,

Jednym z elementów walki z ASF jest redukcja pogłowia dzików, którą zapowiadają od wielu lat rządzący. Resort rolnictwa obiecał, że do końca listopada populacja dzików będzie zredukowana do 0,1 osobnika na km kwadratowy na wschód od Wisły i 0,5 osobnika na km kwadratowy w pozostałej części kraju.

Producenci trzody chlewnej obawiają się jednak, że ministerstwo nie dotrzyma słowa. Przede wszystkim dlatego, że obecnie odstrzał dzików jest utrudniony. Żerują one teraz na polach kukurydzy, dlatego ciężko je spotkać w lesie.

Myśliwi niechętnie strzelają do dzików

Jak zwraca uwagę Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Procedury, postępowanie z odstrzelonym dzikiem jest dla myśliwych „hobbystów” kłopotliwe. Nie sprzyja to zainteresowaniu myśliwych strzelaniem do dzików.

– Pozyskany z odstrzału sanitarnego dzik winien być przewieziony do chłodni i tam wypatroszony. Patrochy powinny zostać umieszczone w solidnym i szczelnie zawiązanym worku. W chłodni po powieszeniu tuszy, pod którą powinna być umieszczona własna mata i postawieniu patrochów na macie obok tuszy, myśliwi muszą wypełnić dodatkowo odpowiednie formularze. Tuszę myśliwy może odebrać po uzyskaniu wyników badań na włośnicę i ASF, co zwykle trawa kilka dni – mówi Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh.

I dodaje, że nie należy się więc dziwić, że myśliwi niechętnie strzelają do dzików. Grozi za to wypowiedzenie umowy dzierżawy kołu łowieckiemu.

– Wydaje się nam, że takie sankcje nie przybliżą nas do celu jakim jest redukcja pogłowia dzików. Kto będzie strzelał do dzików po rozwiązaniu umowy z kołem łowieckim? – pyta Dargiewicz.

oprac. Kamila Szałaj, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here