Eksport jaj poprawia się

W pierwszej połowie 2012 r. bilans w polskim handlu zagranicznym sektora jaj drobiu i przetworów jajecznych znacznie poprawił się – informuje FAMU/FAPA.

Dodatnie saldo handlowe wzrosło w ciągu roku ponaddwukrotnie do ok. 112 mln EUR. Wolumen eksportu zwiększył się o 8% do 104 tys. ton, natomiast jego wartość wzrosła o 77% do 136 mln EUR. Tak dobre wyniki w eksporcie były efektem wzrostu cen jaj na rynku unijnym na początku tego roku z uwagi na spadek produkcji i wysokie koszty wymiany klatek dla niosek.

Wielkość polskiego importu jaj i przetworów pierwszym półroczu br. obniżyła się o 36% do 9,5 tys. ton, natomiast jego wartość wzrosła o 5% do 24,5 mln EUR.

Głównymi partnerami handlowymi, zarówno po stronie eksportu, jak i importu jaj, pozostają nadal państwa Unii Europejskiej. Polskie jaja i przetwory trafiały głownie do Niemiec, Holandii, Francji, Czech i Wielkiej Brytanii. Wywóz do Niemiec stanowił ponad jedną trzecią wpływów ze sprzedaży polskich jaj, a wartość wysyłek do naszego zachodniego sąsiada była ponaddwukrotnie wyższa niż przed rokiem.

Głównymi dostawcami jaj i przetworów do Polski w pierwszych sześciu miesiącach tego roku były również kraje unijne, w tym głównie Niemcy, Holandia, Francja i Czechy.

Szczegółowe dane dotyczące polskiego handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi w pierwszym półroczu 2012 r. znajdą się w raporcie FAMMU/FAPA, który ukaże się w październiku br.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kalkulator płatności dla gospodarstwa. Sprawdź ile pieniędzy dostaniesz?

15 marca br. ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 10 czerwca br....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics