Eksport owoców krajowych bije rekordy

Według danych zaprezentowanych przez IERiGŻ-PIB (Rynek rolny wrzesień 2012) wielkość eksportu krajowych owoców świeżych w pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku wyniosła 727 tys. t i była o 62,3% wyższa w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim  – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

Przyczynił się do tego w znacznym stopniu eksport jabłek, który w analizowanym okresie wzrósł o 77% do poziomu 616 tys. t. Zdecydowanie zmniejszył się wywóz świeżych truskawek, jako wynik bardzo niskich tegorocznych zbiorów (-28%). Blisko dwukrotny wzrost zanotował natomiast eksport malin świeżych (do 1,2 tys. t).

Zwiększyła się również sprzedaż zagraniczna przetworów owocowych (+13,7%). W największym stopniu dotyczy to koncentratu soku jabłkowego (o 28%), czemu sprzyjała większa jego produkcja w sezonie poprzednim.

Jednocześnie wysokie było zapotrzebowanie na przetwory owocowe w innych krajach, wynikające z braków większej podaży zagęszczonego soku jabłkowego, jak też mrożonych owoców na rynku europejskim.

Dane o handlu zagranicznym wskazują na 6% wzrost wolumenu eksportu mrożonek owocowych, przy spadku ich produkcji w pierwszym półroczu 2012 roku o 5,3% (dane GUS). Zwiększenie wielkości eksportu owoców i ich przetworów miało przełożenie na wzrost jego wartości.

Co więcej mimo spadku cen, jabłka oraz większość przetworów owocowych pozostawała relatywnie droga. Koniunktura w eksporcie była zatem dość dobra. Wartość eksportu owoców świeżych wyniosła 319 mln euro wobec 224 mln euro w pierwszym półroczu roku poprzedniego, a wartość wywozu przetworów owocowych za granicę osiągnęła 508 mln euro, czyli o 24% więcej niż przed rokiem.

Można oczekiwać, że wraz ze wzrostem zbiorów jabłek oraz produkcji koncentratu jabłkowego w sezonie 2012/2013, prawdopodobnie zwiększy się również wielkość ich eksportu, mając przełożenie również na wzrost wielkości eksportu kategorii owoców i ich przetworów. Popyt na rynkach zagranicznych, ze względu na niekorzystną produkcję poza Polską będzie wpływał na wzrost cen działając w kierunku zwiększenia się wartości eksportu.

Redakcja AgroNews,, fot. sxc.hu
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here