Europejski Zielony Ład – rolnicy domagają się rozmów

Rolnicy mają coraz więcej zastrzeżeń i wątpliwości dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu we Wspólnej Polityce Rolnej oraz narzekają na brak możliwości dialogu.  Domagają się wyjaśnień i spotkania z komisarzem Fransem Timmermansem, który odpowiada za wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu.

O sprawie tzw. zielonej architektury w nowej Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiali już w zeszłym tygodniu członkowie Prezydiów Copa i Cogeca. Po raz kolejny zwrócono uwagę, że Komisja Europejska mimo tego, że forsuje swoistą rewolucję w europejskim rolnictwie to do tej pory nie przygotowała tzw. impact assessment, czyli oceny skutków regulacji.

Mówiąc inaczej cały czas nie wiemy jakie będą efekty wprowadzenia w życie strategii „Od pola do stołu” i strategii „Bioróżnorodności”. Poruszamy się po omacku. Nasz niepokój i zdziwienie budzi fakt, że to co powinna opracować Bruksela, zrobił na przykład amerykański Departament Rolnictwa, który obliczył, że Zielony Ład  będzie oznaczać nawet kilkudziesięcioprocentowe spadki produkcji niektórych gatunków zbóż – mówi Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Stosowanie nawozów: Nie daty powinny decydować, a pogoda!

Podczas ostatniego posiedzenia Prezydiów Copa-Cogeca o przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej rozmawiano z przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, który przedstawił dotychczasowe efekty rozmów w ramach unijnego dialogu trójstronnego (trilogu) pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim oraz państwami członkowskimi reprezentowanymi przez niemiecką Prezydencję. Organizacje skupione w Copa-Cogeca uznały, że niezbędne jest szybkie spotkanie z wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, który odpowiada za wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu.

Wśród przedstawicieli organizacji rolniczych panuje powszechne przekonanie, że organizacje pseudo ekologiczne wypowiedziały wojnę Wspólnej Politycy Rolnej. A pan Timmermans częściej rozmawia z Zielonymi niż z rolnikami. To jest niedopuszczalne. Aby dojść do sensownego kompromisu niezbędny jest dialog – mówi Witold Boguta prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Spotkanie już w najbliższy czwartek

Takie spotkanie Prezydiów Copa-Cogeca z Fransem Timmermansem odbędzie się już w najbliższy czwartek. Polskie organizacje rolnicze będą przekonywać unijnego komisarza, że przed wprowadzeniem kontrowersyjnych strategii należy najpierw dokładnie określić w jakim stopniu rolnictwo odpowiada za emisję gazów cieplarnianych. Niezbędne jest także wyposażenie Wspólnej Polityki Rolnej w odpowiednio wysoki budżet.

Trzeba zapewnić atrakcyjne środki, które będą zachęcać rolników do wchodzenia w dobrowolne eko-programy. Tymczasem proponowany budżet jest mniejszy niż obecny – powiedział Marian Sikora z FBZPR.

Wzmocnienie pozycji komisarza rolnictwa Janusza Wojciechowskiego

Jednym z postulatów polskich organizacji jest także wzmocnienie pozycji komisarza rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, który ich zdaniem powinien w większym stopniu odpowiadać za sprawy wdrożenia Zielonego Ładu w europejskim rolnictwie. Zauważono również niekonsekwencję unijnej polityki, która z jednej strony ogranicza produkcję buraków cukrowych a z drugiej strony zapomina, że liście tych roślin pochłaniają duże ilości CO2.

Oprac. na podst. Komunikat Federacja Rolna

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics