Europosłowie: 500 milionów euro nie wystarczy

Pakiet pomocowy wart 500 mln euro, ogłoszony przez Komisję Europejską, to krok we właściwym kierunku, ale może okazać się niewystarczającą pomocą dla rolników, którzy walczą o przetrwanie dotknięci spadającymi cenami, stwierdziło wielu europosłów podczas ubiegłotygodniowej debaty z Komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem.

 

\"rolnictwo\"

Ich zdaniem należy wzmocnić pozycję rolników i poprawić zarządzanie kryzysowe. Niektórzy nawoływali też do zwiększenia, przez UE, cen interwencyjnych.

Komentując treść pakietu kryzysowego, przedstawionego przez Komisarza Hogana oraz wynik nieformalnej Rady ds. rolnictwa, wielu posłów wzywa do wprowadzenia środków ograniczających wahania cenowe oraz wspierających rolników w poszukiwaniu nowych rynków zbytu.

Czytaj także:
Będzie większa pomoc suszowa dla polskich rolników?

Część posłów uznaje, że obecna sytuacja jest wynikiem polityki rynkowej zastosowanej w rolnictwie, szczególnie, jeśli chodzi o sektor mleczarski. Inni z kolei uważają, że należy przeprowadzić reformy strukturalne prowadzące do uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej i zwiększania konkurencyjności rolników z UE na rynkach światowych.

Niektórzy z parlamentarzystów sugerują też, by wykorzsytać środki pochodzące z kar za nadprodukcję mleka (900 milionów euro) do stabilizacji sytuacji w sektorze mleczarskim.

Redakcja AgroNews, fot. Parlament Europejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here