Jak zminimalizować straty przy zbiorze buraków cukrowych?

Trwa zbiór buraków cukrowych. LIZ – Rolnicze Doradztwo Buraka Cukrowego przypomina, że optymalny zbiór buraków, czyli z minimalnymi stratami jest możliwy wtedy, gdy oprócz właściwie przygotowanej plantacji, także praca kombajnu poprzez odpowiednie regulacje i prędkość jazdy dostosowana jest do warunków na polu.

 

\"rolnictwo,

 

W tym roku ze względu na suszę glebową warunki do zbioru są szczególnie trudne.

– Aby uniknąć ułamania korzenia i tym samym dużych strat-nawet na poziomie 15 proc. (przy ułamaniach o średnicy 7 cm) konieczna jest mniejsza prędkość kombajnu i głębsze ustawienie wyorywaczy. Każdy plantator może wykonać po rozpoczęciu zbioru łatwą i szybką ocenę jakości kopanych buraków przy pomocy schematu LIZ. Do oceny nie należy brać korzeni z uwroci i przecinek – czytamy w komunikacie LiZ.

Czytaj także:
Zbliża się termin siewu międzyplonów na mulcz w burakach cukrowych

Jeśli zas chodzi o poprawę jakości, należy współdziałać z operatorem kombajnu, tak aby poprzez właściwe ustawienia elementów roboczych lub prędkość jazdy usunąć występującą wadę zbioru.

– Ułatwieniem w tym zakresie są listy kontrolne wykonane przez serwisy poszczególnych firm. W przypadku zbioru zamówionego przez cukrownię, dodatkową kontrolę jakości prowadzić będą doradcy surowcowi – informuje LiZ.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/David Wright

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here