Europosłowie chcą wycofania glifosatu

Europosłowie domagają całkowitego zakazu stosowania glifosatu od grudnia 2020 roku. A już od początku następnego roku miałyby zostać wprowadzone ograniczenia w jego stosowaniu.

\"rolnictwo,

Komitet Środowiska i Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej, żeby przedłużyć zgodę na stosowanie glifosatu o kolejne 10 lat. 

Zamiast tego europosłowie proponują opracowanie planów wyeliminowania tej substancji z użycia. Miałaby ona zostać zakazana w gospodarstwach domowych i w rolnictwie. A w miejsce herbicydów opartych o glifosat rolnicy mieliby stosować alternatywne metody odchwaszczania, jak chociażby integrowaną ochronę roślin.

Zakaz glifosatu w 2020 roku

Europosłowie uważają, że glifosat powinien być całkowicie zakazany w krajach unijnych od 15 grudnia 2020 roku. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 39 członków Komitetu Środowiska i Zdrowia Publicznego PE, a 9 było przeciw.

Głosowanie nad tą propozycją odbędzie się jutro w Parlamencie Europejskim. Z kolei we środę kwestią przedłużenia licencji zajmie się Komisja Europejska.

Na chwilę obecną nie udało się wypracować wśród państw członkowskich opowiadających się za przedłużeniem zezwolenia większości kwalifikowanej. Propozycja wydania zgody może więc zostać odrzucona.

Przeciwne stosowaniu tej substancji aktywnej są na razie trzy kraje: Francja, Austria i Włochy. O wycofanie glifosatu apelują także sami obywatele. W niecały rok mieszkańcy krajów UE zebrali ponad milion podpisów pod wnioskiem o zakaz stosowania tej substancji. Zostanie on przedstawiony w PE w listopadzie tego roku.

Jakie jest stanowisko Polski w sprawie glifosatu? Zapytaliśmy o to ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Jednak nie chciał skomentować tej sprawy, mówiąc że z odpowiedzią musi się wstrzymać do wyników debaty w PE.

ECHA: Glifosat nie jest rakotwórczy

Od wielu miesięcy w Brukseli toczy się dyskusja dotycząca przedłużenia zgody na stosowanie glifostau w środkach ochrony roślin. Przeciwnicy tej substancji przypisują jej właściwości kancerogenne. Jednak zdaniem Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) glifosat nie jest substancją rakotwórczą, mutagenną ani toksyczną dla rozrodczości.

Póki co glifosat w krajach unijnych można stosować do końca tego roku. W maju Komisja Europejska zaproponowała odnowienie licencji na jego stosowanie na kolejnych 10 lat. Organizacje rolnicze domagały się przedłużenia zgody o 15 lat.

Bez glifosatu ani rusz

Glifosat jest najczęściej stosowanym herbicydem w UE. Opatentowany we wczesnych latach siedemdziesiątych, wszedł na rynek w 1974 roku jako środek chwastobójczy o szerokim spektrum działania. Od kiedy ochrona patentowa wygasła, w 2000 roku, glifosat jest sprzedawany przez wiele firm. Na terenie Europy zarejestrowanych jest obecnie kilkaset produktów chwastobójczych zawierających glifosat, używanych do ochrony zbiorów.

– Bez glifosatu moje gospodarstwo zarosłoby chwastami. Nie poradziłbym sobie bez ochrony herbicydowej opartej o tę substancję – mówi Krzysztof Adamiak, właściciel 40 ha plantacji porzeczki czarnej.

– Jeśli zezwolenie na stosowanie tej substancji czynnej nie zostanie wydane, skorzystają na tym kraje spoza UE, eksportujące do Unii, gdyż rolnicy w tych krajach będą nadal mieć dostęp do tego środka – mówi Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.

O przedłużenie zgody na stosowanie glifosatu zaapelował w ubiegłym tygodniu Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

– Wystąpiliśmy do polskich Europarlamentarzystów i do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poparcie propozycji KE. W tej samej sprawie wystąpiły Komitety Copa-Cogeca i inne organizacje łańcucha rolno-spożywczego w piśmie adresowanym do ambasadorów Stałych Przedstawicielstw przy UE – wyjaśnia Szmulewicz.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here