Europosłowie za ścisłą kontrolą stosowania oleju palmowego w biopaliwach

4 kwietnia europosłowie uchwalili rezolucję dotyczącą wycofania olejów roślinnych z produkcji biopaliw do 2020 r. oraz wprowadzenia jednolitego systemu certyfikacji oleju palmowej trafiającego na rynek Unii Europejskiej.

 

\"rolnictwo,


30 lat temu olej palmowy praktycznie nie był wykorzystywany, dzisiaj można go znaleźć w żywności, kosmetykach, detergentach i biopaliwach. Jego uprawa przyczynia się do niszczenia lasów i siedlisk zwierząt oraz emisji gazów cieplarnianych. Może być też szkodliwy dla zdrowia.

Skutki produkcji oleju palmowego na masową skalę

Plantacje oleju palmowego znajdują się głównie w Indonezji i Malezji. Jest on sprowadzany do Europy z Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Plantacje olejowca, z którego pozyskuje się olej palmowym zagrażają bezcennym tropikalnym ekosystemom, które pokrywają niemal 7 proc. powierzchni Ziemi. Produkcja oleju skutkuje wycinką drzew, zwiększonym ryzykiem pożarów lasów, wysychaniem rzek, torfowisk i wód podziemnych, erozją gleby, zanieczyszczeniem dróg wodnych i wyniszczaniem rzadkich naturalnych siedlisk zwierząt. Wyrąb lasów deszczowych zagraża wielu gatunkom zwierząt takim jak nosorożce, tygrysy i orangutany.

W ostatnich latach zużycie oleju palmowego wzrasta (w porównaniu do 2010 r. – dwukrotnie). Szacuje się, że do 2050 r. może ponownie się podwoić. Niemal połowa oleju sprowadzanego do Europy jest wykorzystywana do produkcji paliw – to wzrost o 34 proc. w porównaniu do 2010 r.

„UE jest drugim konsumentem oleju palmowego na świecie. Mimo to stara się być głównym graczem w wysiłkach zmierzających do ograniczenia jego konsumpcji” – mówi posłanka sprawozdawczyni Kateřina Konečná (Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Le, Czechy).

Konečná: W biopaliwach nie powinno być oleju palmowego

We wtorek, 4 kwietnia, posłowie zagłosowali na sesji plenarnej nad sprawozdaniem przygotowanym przez posłankę Kateřinę Konečną. Sprawozdawczyni chciała, żeby Komisja Europejska skuteczniej zwalczała zagrażającą środowisku produkcję oleju palmowego. Apelowała też o stopniowe odchodzenie od wykorzystywania oleju w paliwach do 2020 r. i certyfikację produktów, które go zawierają.

„Uważam, że Parlament Europejski powinien stawiać sobie ambitne cele. W biopaliwach nie powinno być oleju palmowego” – mówi Konečná.

Redakcja AgroNews, fot. PE

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Susza rolnicza w 14 województwach. Jest pierwszy raport IUNG

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa poinformował w swoim pierwszym tegorocznym raporcie, że susza rolnicza dotknęła 14 województw. Braki wody odczuwalne są szczególnie w przypadku...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics