Hałda foli do przykrywania upraw porzucona w lesie

Nieznani sprawcy wyrzucili odpady, które były przewożone, prawdopodobnie, dwoma tirami. Leśnicy z Nadleśnictwa Złoczew szukają sprawcy, bądź sprawców zaśmiecenia lasu w pobliżu wsi Grójec Wielki. Bele zużytej folii wyrzucono na drogę w nocy z piątku na sobotę (30-31 października). Sprawą zajęła się już także policja.

Świadectwo obecności ludzi w lesie – śmieci. Po wizycie ludzi w lesie przychodzi czas na wielkie sprzątanie. Z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz śmieci oraz ilość sprzątanych śmieci. W ubiegłym roku LP przeznaczyły niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3.

Według danych z 2019 r. tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano około 5 tys. m3 śmieci. To jakby rozładować w jednym miejscu 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 m3)! W naszej Dyrekcji w zeszłym roku przeznaczonych na ten cel zostało ok. 1,5 mln złotych.

Wyrzucona puszka lub butelka, może być śmiertelną pułapką dla owadów, które nie mogą się z niej wydostać. Opakowanie po posiłku, pachnące jeszcze pokarmem, może doprowadzić do śmierci zwierzę, które je połknie. Dzikie wysypiska śmieci mogą być źródłem metali ciężkich powodujących skażenie gleby, wód podziemnych i powierzchniowych. Rozkładające się śmieci sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów. Podczas ich rozkładu uwalniają się do atmosfery szkodliwe gazy i substancje.

Pamiętajmy, że odpady, które po sobie zostawiamy nie są obojętne dla środowiska. Wybierając się do lasu warto mieć ze sobą plecak lub torbę, do której można je zapakować i zabrać ze sobą.

Wysypiska śmieci są stworzone właśnie po to, by w sposób odpowiedzialny składować odpady. Las nie jest takim miejscem.

Źródło: Nadleśnictwo Złoczew

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany kierowca wbił się w przyczepkę ciągnika

Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał 43-letni sprawca wypadku w Krzemieniu. Mężczyzna kierując volkswagenem uderzył w przyczepkę ciągnika. Kierujący ciągnikiem trafił do szpitala....
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,540ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE