Formulacja fungicydów – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Kluczowym kryterium wyboru środka ochrony roślin jest przede wszystkim zawartość substancji czynnych. Pytanie, które się nasuwa to czy produkty z tym samym składem wykazują taką samą skuteczność?

Formulacja w fungicydach – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Okazuje się bowiem, że efektywność ochrony oraz bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od formulacji produktu.

Dla przykładu, zawartość substancji czynnej w fungicydach opartych na czystym tebukonazolu stanowi około 25% produktu, z kolei w przypadku produktów opartych na protiokonazolu zawartość substancji czynnej to 20-28%.

Czy protiokonazol protiokonazolowi równy? Co oprócz substancji czynnej wchodzi w skład fungicydu i jaki ma wpływ na jego efektywność?

Na w pełni sformułowany środek ochrony roślin składają się rozpuszczalniki, adiuwanty, stabilizatory, emulgatory, antypieniacze, substancje przeciwdziałające zamarzaniu i inne.

Nie bez znaczenia jest forma użytkowa środka (formulacja), bowiem od niej zależy szybkość absorbcji produktu, pokrycie powierzchni liścia, ryzyko fitotoksyczności oraz bezpieczeństwo dla operatora. Fungicydy oparte na tych samych substancjach czynnych różnią się między sobą rozpuszczalnością i zdolnością przenikania w warstwach woskowych powierzchni liścia, a także mobilnością w jego strukturach, dlatego rodzaj formulacji i koformulanty odgrywają ogromne znaczenie wpływając na skuteczność i selektywność produktu.

Wprowadzone na rynek fungicydy wyprodukowane w linii technologicznej Asorbital™ (Soratel, Forapro) zawierają wbudowany adiuwant zwiększający pobieranie oraz 2 rozpuszczalniki wpływające na dynamikę ich działania.

Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, fungicydy zmieniają przepuszczalność kutikuli prowadząc do zrównoważonego pobierania protiokonazolu – nie za szybkiego, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia rośliny uprawnej i nie za wolnego, co z kolei doprowadziłoby do obniżenia skuteczności fungicydu.

Soratel®  w technologii Asorbital™ wykazuje lepszą dystrybucję na powierzchni liścia i chroni większą powierzchnię liści

1. Zabiegi zapobiegawcze fungicydem (obszar aplikacji)

2. Porażenie liści zarodnikami septoriozy

3. Ocena objawów chorobowych

Przewaga fungicydów z linii Asorbital™ to przede wszystkim:

  • szybsze pobieranie protiokonazolu,
  • lepsze przemieszczanie w obrębie tkanki liściowej,
  • dłuższe działanie,
  • bardzo dobra odporność na zmywanie,
  • bezpieczeństwo dla zarejestrowanych upraw.

Małgorzata Talarek

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

/artykuł sponsorowany/

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rozmowy polsko-chińskie w sprawie eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin

Sekretarz stanu Jacek Czerniak spotkał się z LYU Weihong, wiceminister Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) – instytucji odpowiedzialnej za dostęp importowanej żywności...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics