Francja tworzy “białą strefę”. Odstrzeli wszystkie dziki

Francja zwiera szyki w walce z wirusem ASF. Przy granicy z Belgią ma zostać utworzona tzw. biała strefa, wolna od dzików. To oznacza całkowitą depopulację tych zwierząt na tym terenie.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, ASF, Francja, odstrzał dzików

Francuski minister rolnictwa Didier Guillaume zdecydował o utworzeniu „białej strefy” bez dzików na granicy belgijskiej. Ma to zapobiec przeniknięciu wirusa ASF na terytorium Francji.

W ubiegłym tygodniu belgijskiej służby weterynaryjne potwierdziły dwa przypadki choroby u dzików w odległości 1 km od granicy z Francją.

– Potwierdzenie dwóch przypadków ASF w Belgii, prawie 1 km od granicy, naraża bardziej niż kiedykolwiek nasze terytorium na ryzyko związane z hodowlą trzody chlewnej – powiedział Guillaume.

Odstrzał dzików w strefie

Jak podało w komunikacie francuskie ministerstwo, „biała strefa”, o bardzo wysokim ryzyku, będzie utworzona w promieniu kilku kilometrów od belgijskich przypadków. Na tym terenie wszystkie dziki zostaną odstrzelone w najbliższych tygodniach.

Strefa będzie ogrodzona płotem, którego budowa rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni. Gospodarstwa leżące na terenie strefy zostaną poddane ponownej inspekcji w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Ministère de l’agriculture, fot. Ministère de l’agriculture

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here