GMO: Będzie zmiana europejskiego prawa?

Mechanizm Doradztwa Naukowego Komisji Europejskiej (SAM) wydał we wtorek (13 listopada) rekomendację, w której zaleca zmianę dyrektywy w sprawie organizmów zmodyfikowanych genetycznie, aby dostosować ją do obecnej wiedzy naukowej, szczególnie w zakresie technologii tzw. edycji genów.

SAM, czyli grupa głównych doradców naukowych, którzy przygotowują dla KE analizy naukowe, zaleciła rewizję obowiązującej dyrektywy dot. GMO w celu „odzwierciedlenia obecnej wiedzy i stanu badań naukowych, w szczególności w zakresie edycji genów i ustalonych technik modyfikacji genetycznej”.

Opinia ta jest zgodna z niedawnym oświadczeniem rządu Stanów Zjednoczonych, który podkreślił że prawodawstwo UE w dziedzinie GMO jest nieaktualne. „Zachęcamy Unię Europejską aby zabiegała o wkład ze strony społeczności naukowej i rolniczej, a także jej partnerów handlowych, we właściwe wdrożenie orzeczenia” – powiedział Sekretarz Rolnictwa USA Sonny Perdue.

Przyszłość tak zwanych nowych technik hodowli roślin (NPBT) jest obecnie przedmiotem dyskusji między Komisją a państwami członkowskimi w ramach Stałego Komitetu ds. Żywności i Pasz, po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł, że organizmy uzyskane przez mutagenezę roślinną należą do GMO i powinny z zasady podlegać dyrektywie dot. GMO.

Decyzja TSUE zszokowała branżę, która stwierdziła, że decyzja będzie poważnym ciosem dla innowacji w Europie. Natomiast według ekologów decyzja ta faktycznie zablokowała wejście „ukrytych GMO” tylnymi drzwiami. SAM zaś stwierdził, że orzeczenie TSUE może mieć „poważne konsekwencje dla europejskich obywateli – zarówno konsumentów, jak i rolników. Może to również mieć wpływ na handel międzynarodowy i współpracę z krajami rozwijającymi się, a także bardzo prawdopodobnie na stan badań i innowacji w UE” – ostrzegł SAM.

Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, z zadowoleniem przyjął opinię komisji SAM, stwierdzając, że edycja genów jest technologią o kluczowym znaczeniu i ogromnym potencjale w zakresie poprawy zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska. „Oświadczenie SAM przyczyni się do  rozwoju debaty na temat ram regulacyjnych niezbędnych do utrzymania wysokiego poziomu ochrony, jednocześnie umożliwiając innowacje, które przyczyniają się do ochrony środowiska i dobrostanu” – powiedział Moedas.

Vytenis Andriukaitis, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedział zaś: „jako naukowiec widzę wielką wartość w dotrzymywaniu kroku innowacjom, aby społeczeństwo mogło korzystać z nowej nauki i nowej technologii. Aby jak najlepiej wykorzystać takie zmiany, zachęcam do szerokiej refleksji i dyskusji na temat tego, w jaki sposób my, jako społeczeństwo, chcemy podążać naprzód w kwestiach takich jak edycja genu”.

Greenpeace: UE powinna zapobiegać szkodom dla ludzi i środowiska

Komentując opinię SAM, Franziska Achterberg, doradca Greenpeace ds. polityki żywnościowej UE, powiedziała EURACTIV, że doradcy naukowi dostrzegli niebezpieczeństwo wynikające z zastosowania nowych technik inżynierii genetycznej. „Ale nie mają wiedzy, jak sobie z tym poradzić. Ryzyko, którego chcą uniknąć, jest inne – dostrzegamy problem >>zapóźnienia<< innych narodów” – powiedziała Achterberg.

Jej zdaniem doradcy unijni stwierdzili, że dalsze badania i innowacje w tej dziedzinie pomogą lepiej zrozumieć potencjalne ryzyko i korzyści dla społeczeństwa, środowiska, rolnictwa i gospodarki. „UE powinna przede wszystkim zapobiegać szkodom dla ludzi i środowiska, a zatem stosować swoje przepisy dotyczące GMO do wszystkich organizmów modyfikowanych genetycznie, niezależnie od tego, czy są one efektem stosowania nowych czy starych technologii” – podkreśliła Achterberg.

Sarantis Michalopoulos | EurActiv.pl | tłumaczenie Kacper Ochman

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Widmo utraty unijnych pieniędzy dla rolników coraz wyraźniejsze

Słowacki minister rolnictwa Richard Takáč milczy na temat swojego spotkania z komisarzem UE Januszem Wojciechowskim w sprawie opóźnień z wypłatą dopłat bezpośrednich. Istnieje ryzyko,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics