Gospodarowanie odpadami opakowaniowymi po środkach ochrony roślin

Zgodnie z polskim prawem, opakowania po środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie, w tym po środkach ochrony roślin, powinny być odpowiednio zagospodarowane. Rolnicy mają obowiązek zwrotu opakowań, sklepy – ich przyjęcia, a producenci i importerzy – zorganizowania systemu zbierania i zagospodarowania tych opakowań.  

\"rolnictwo,

Dzięki Systemowi Zbiórki Opakowań rolnicy mają rozwiązany problem opakowań m.in. po środkach ochrony roślin. Trzykrotnie wypłukane opakowania oddają po prostu do punktu sprzedaży, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. 

Od 2004 roku funkcjonuje w Polsce Systemu Zbiórki Opakowań – zorganizowany i koordynowany przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR). W ramach Systemu na terenie całej Polski zbierane są opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi oraz po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie.

 

\"\"Dzięki Systemowi, użytkownicy m.in. środków ochrony roślin mogą bez ponoszenia kosztów wypełnić swój prawny obowiązek, wystarczy aby czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania przynieśli do punktu sprzedaży, w którym kupili produkty. W 2013 r. w ramach Systemu zebrano od rolników ponad 1700 ton opakowań po środkach ochrony roślin, w ostatnich dziesięciu latach – w sumie ponad 11 tys. ton. Do przetransportowania takiej ilości odpadów wykorzystano 5500 samochodów ciężarowych i 600 tysięcy 500-litrowych worków.

Więcej informacji o Systemie Zbiórki Opakowań oraz obowiązkach wynikających z przepisów dotyczących gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi można znaleźć na stronie www.systempsor.pl oraz w załączonym filmie (możliwość wykorzystywania za podaniem źródła: System Zbiórki Opakowań PSOR; wersja filmu online: https://www.youtube.com/watch?v=ZiL9jHReChY ).
 

Czytaj także:

Rolnicy myślą o środowisku
Liczy się każde opakowanie – system zbiórki opakowań PSOR
Weż udział w konkursie PSOR!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here