Granulatory do pasz firmy TECHNOMASZBUD. Jakie problemy pozwalają rozwiązać?

Na początek zdefiniujmy sam termin „granulator”. Jest to urządzenie, które zamienia  surowce sypkie (mieszanki paszowe, słomę, zboże, odpady warzywne) w granulat.

Pierwszy granulator wyprodukowano w USA w 1911 roku, natomiast początek granulacji pasz datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku. To wówczas rozpoczęto na większą skalę badania nad technologią wytwarzania pasz w formie granulatu i ich zastosowaniem
w żywieniu zwierząt.

Na granulatory zaczęli zwracać uwagę rolnicy i hodowcy w takich krajach jak Anglia, Dania, Holandia i Niemcy. Za pomocą tego sprzętu mogli stworzyć granulat paszy, który zwierzę musiało zjadać w całości, nie wybierając ulubionych składników, a tym samym pozyskując z niej wszystkie niezbędne wartości odżywcze.

Istotnymi zaletami procesu granulacji są łatwiejsze przechowywanie i transport pasz oraz możliwość produkcji granulatu nie tylko dla zwierząt, ale również dla drobiu. Po przetworzeniu składniki nie tracą swoich wartości odżywczych, lecz wręcz przeciwnie stają się lepsze. W szczegółach wygląda to tak:

ZAGŁĘBMY SIĘ W PROCES GRANULACJI: CO SIĘ DZIEJE Z SYPKĄ KARMĄ?

Na etapie prasowania sypki materiał poddawany jest działaniu wysokich temperatur i silnemu prasowaniu, wskutek czego złożone substancje chemiczne rozkładają się na bardziej proste. Na przykład skrobia rozpada się na cukry proste, które lepiej i szybciej się przyswajają. Oprócz tych zalet można również zauważyć, że mieszanka przechodzi etap odkażania, usuwane są drobnoustroje chorobotwórcze, które wywołują infekcję jelitową.

Po załadowaniu do zasobnika mieszanka jest równomiernie podawana do części roboczej granulatora za pomocą podajnika, a mianowicie na matrycę z rolkami. Następnie sprasowana mieszanka wychodzi przez kanały przelotowe (otwory). Długość granulatu jest kontrolowana przez specjalny nóż obcinający zainstalowany w granulatorze, a średnica – dzięki różnym otworom w matrycy. Specjaliści z firmy Technomaszbud Sp. z o.o. dobierają matrycę według indywidualnych potrzeb z uwzględnieniem tego, co klient chce produkować.

DLACZEGO BARDZIEJ SIĘ OPŁACA ZAKUP GRANULATORA, NIŻ ZAKUP GRANULOWANEJ PASZY?

Odpowiedź jest zasadniczo prosta: ze względu na koszt, ze względu na jakość i z powodu możliwości optymalizacji paszy według własnych potrzeb. Możemy przyjąć, że kupując gotową karmę znacznie przepłacamy. Zdarza się, że różnica sięga nawet 100%.  Dodatkowo nie możemy być pewni składu granulatu, ponieważ jego producent może użyć mniej lub bardziej  równoważnych składników celem zwiększenia zysku lub obniżenia ceny finalnego produktu w przypadku walki cenowej na rynku.

W przypadku zakupu granulatora mamy gwarancję, że zwierzęta dostaną finalnie te składniki, które zostały załadowane do zasobnika. Można również mieć pewność co do jakości surowców.

Pasze wyprodukowane z zastosowaniem granulatorów Technomaszbud mają dodatkowe zalety w porównaniu do pasz sypkich:

  • dłuższy termin przechowywania ze względu na niszczenie grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych
    w procesie termicznym produkcji
  • wyższą odporność na wilgoć
  • mniejsze straty w transporcie i przy załadunku oraz rozładunku
  • możliwość produkcji w zależności od potrzeb

Do wyprodukowania 1 tony paszy w formie granulatu dla kur niosek potrzeba 400 kg pszenicy, 400 kg kukurydzy, 150 kg śruty sojowej i 50 kg dodatku mineralno-witaminowanego. Koszt wszystkich składników wynosi obecnie ok. 1300 zł/tonę. Zakładając cenę gotowej paszy dla kur niosek na poziomie 2140 zł/tonę (za PASZE-24.PL) otrzymujemy korzyść ok. 840 zł na tonie paszy przy produkcji własnej. W przypadku „małej” fermy liczącej 20 tys. kur i założeniu, że kura dziennie zjada średnio 150 g paszy, roczne zapotrzebowanie na paszę wynosi ok. 1100 ton. Przy takiej ilości sumaryczna korzyść wynosi ok. 900 tys. zł w skali roku. Ta wartość pozwala z nadmiarem pokryć koszty energii elektrycznej i operatora maszyny. Jeżeli ceny surowców (pszenicy, kukurydzy, śruty sojowej) będą niższe, to produkcja będzie jeszcze bardziej opłacalna, ponieważ ceny gotowych pasz granulowanych z reguły nie spadają  proporcjonalnie.

Do wyprodukowania 1100 ton paszy w formie granulatu dedykujemy granulator serii PRIME, model 300.

ZALETY i CECHY GRANULATORÓW SERII KGM/GMK/PRIME FIRMY TECHNOMASZBUD

Nasi specjaliści produkują granulatory, które charakteryzują się niskim zużyciem energii elektrycznej, są wydajne, uniwersalne i niedrogie. Nasz asortyment obejmuje modele o mocy od 1.5 kW do 37 kW i wydajności od 40 kg/h do 1000 kg/h. Sprzęt zawsze dobieramy według potrzeb klienta. W ofercie mamy zarówno modele kompaktowe, które mieszczą się na zwykłym stole i są łatwe w transporcie jak i również bardziej zaawansowane granulatory, które można doposażyć w suszarnie, kalibratory, przenośniki i nawilżacze, co pozwala na stworzenie małego zakładu produkcyjnego pasz.

Granulatory Technomaszbud do pasz

Uniwersalność naszych granulatorów polega na tym, że zmieniając matrycę z kanałami przelotowymi, można produkować granulaty o średnicy od 2 do 8 mm, co pozwala na produkowanie paszy dla bydła, średnich zwierząt, królików i drobiu. Zalety granulatu zostały również docenione w gospodarstwach rybnych: granulat długo nie rozmaka w wodzie i w środowisku wilgotnym zachowuje wszystkie swoje właściwości odżywcze.

Technomaszbud jest producentem granulatorów jak i również wszystkich jego elementów. Części zamienne są zawsze dostępne, dlatego też nasi klienci nie muszą obawiać się przestojów w produkcji pasz.

Firma Technomaszbud oferuje możliwość montażu granulatora we własnym zakresie: każdy węzeł roboczy można kupić osobno. Istnieje również wybór silników. Na tym samym granulatorze może być zainstalowany silnik 220 V lub 380 V, co pozwala na jego użytkowanie zarówno w warunkach domowych, jak i na produkcji. Jest to również przydatna opcja dla osób, które już mają ramę i inne elementy robocze i brakuje im tylko silnika.

Sprzęt do produkcji granulatu Serii PRIME można śmiało nazwać „2 w 1” dzięki temu, że na wyjściu możemy otrzymywać albo pasze granulowane, albo pellety paliwowe. Wszystko zależy od tego, jakie surowce zostaną załadowane do zasobnika: mieszanka paszowa czy biomasa. W ostatnich czasach popularne są pellety ze słomy, siana, zboża, rzepaku, kukurydzy, łuski słonecznika, trawy czy też trzciny. Jednym słowem, to, co pozostaje po zbiorach na polu, automatycznie można przekształcić w biopaliwo, ogrzewać nim dom lub przybudówki i budynki gospodarcze.

Wielu również ucieszy informacja, że sprzęt jest łatwy w obsłudze. Niektóre modele mają okienka kontrolne, co pozwala na obserwowanie procesu na każdym etapie. Do uruchomienia i obsługi naszych granulatorów nie jest wymagane odbycie specjalnych szkoleń: każdy operator poradzi sobie z tym zadaniem.

Aby dowiedzieć się więcej, mogą Państwo napisać lub zadzwonić do nas, wówczas opowiemy o szczegółach.

Kontakt:
Technomaszbud Sp. z o.o.
ul. Żeromskiego 12a, 05-250, Słupno,
email: biuro@technomaszbud.pl
tel.: +48 732 081 219

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics