Groźna choroba może zaatakować bydło

W związku ze wzrastającą liczbą przypadków telazjozy u żubrów, Główny Lekarz Weterynarii skierował do lekarzy weterynarii wolnej praktyki prośbę, aby podczas praktyki lekarsko-weterynaryjnej zwracali szczególną uwagę na objawy mogące nasuwać podejrzenie telazjozy u bydła.

Groźna choroba może zaatakować bydło
Groźna choroba może zaatakować bydło

Telazjoza zaatakowała żubry

Główny Lekarz Weterynarii poinformował,  że w ostatnich latach stwierdza się coraz więcej przypadków telazjozy u żubrów, głównie na terenie Bieszczadów, ale też w Puszczy Białowieskiej.

Telazjoza jest groźną i silnie inwazyjną chorobą powodowaną przez nicienie z rodzaju Thelazia. Nicienie te są przyczyną choroby oczu u domowych i dzikich przeżuwaczy w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Nicienie z rodzaju Thelazia (o długości od 6 do 21 mm) umiejscawiają się w przewodach łzowych,w worku spojówkowym, pod trzecią powieką i na rogówce bydła i żubrów(również zebu, bizonów i bawołów). Choroba jest silnie inwazyjna, ponieważ przenoszona jest przez owady (muchy z rodziny Muscidae), których nie sposób wyeliminować ze środowiska. U zarażonych zwierząt obserwuje się ostre zapalenie spojówek, łzawienie,obrzęk, nastrzykanie naczyń spojówki,światłowstręt, wysięk surowiczo-śluzowy przechodzący w ropny, w efekcie doprowadzający do zlepiania powiek. Pojawia się zmętnienie a następnie owrzodzenie rogówki. W wyniku wtórnych zakażeń bakteryjnych dochodzi do ropnego zapalenia gałki ocznej.

Objawy: brak apetytu, rozdrażnienie, niestrawność

Zaobserwować można również objawy ogólne, takie jak brak apetytu, niestrawności,chudnięcie zwierząt a także rozdrażnienie i spadek wydajności mlecznej u krów. Brak leczenia lub zbyt późne jego rozpoczęcie może skutkować nieodwracalną utartą wzroku przez zwierzęta. Choroba wywołana przez nicienie z rodzaju Thelazia nie podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania, rejestracji, ani też nie generuje obowiązku monitorowania, w związku z czym organy Inspekcji Weterynaryjnej nie są zobowiązane do podejmowania działań mających na celu zwalczanie tej choroby. Postępowanie w gospodarstwie opiera się na diagnozie postawionej przez lekarza weterynarii wolnej praktyki oraz postępowaniu terapeutycznym, za zgodą i na koszt posiadacza zwierząt.

Czy hodowcy bydła mlecznego są gotowi na ograniczenie stosowania antybiotyków?

Potrzebne działania prewencyjne w stadach bydła na terenach występowania żubrów

Mając  na uwadze powyższe, Główny Lekarz Weterynarii zwraca się z prośbą o rozpowszechnienie informacji wśród lekarzy weterynarii wolnej praktyki, by podczas praktyki lekarsko-weterynaryjnej zwracali uwagę na objawy mogące nasuwać podejrzenie telazjozy u bydła, szczególnie podczas diagnozowania chorób oczu występujących u bydła. Ponadto GLW prosi o rozważenie podjęcia działań prewencyjnych (odrobaczanie, informowanie posiadaczy bydła)w stadach bydła utrzymywanych na terenach graniczących z obszarami występowania żubrów.

Źródło: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here