Grypa ptaków ogranicza amerykański eksport

Wzrasta liczba zakażeń drobiu wirusem grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych. Po pierwszych ogniskach potwierdzonych na początku października, nowe przypadki HPAI zgłaszane są przez władze kolejnych amerykańskich stanów, w których przemysł drobiarski charakteryzuje się wysokim stopniem koncentracji produkcji mięsa i jaj.

Grypa ptaków ogranicza amerykański eksport

W ostatnich dniach, Arkansas, jeden z najważniejszych producentów kurczaków w USA zgłosił pierwsze od roku ognisko grypy ptaków, w hrabstwie Madison. Kłopoty z HPAI mają również producenci ze stanu Alabama, który jest drugim największym producentem brojlerów kurzych w USA.

Według danych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w październiku grypa ptaków pojawiła się po raz pierwszy od kwietnia w Dakocie Południowej. Minnesota, największy producent indyków w USA, oraz stan Iowa – największy producent jaj, również zgłosiły nowe ogniska choroby.

Dotarcie HPAI do gospodarstw w największych ośrodkach przemysłu drobiarskiego jest szczególnie niepokojące dla Amerykanów ponieważ spowoduje to ograniczenie amerykańskiego eksportu produktów drobiarskich z regionów odpowiadających za najwyższą produkcję.

Podczas ostatniej epizoocji grypy ptaków w USA najbardziej poszkodowani zostali producenci jaj i indyków w stanie Iowa, w którym zutylizowano prawie 16 milionów sztuk drobiu. Od roku 2022 do kwietnia roku 2023 całkowite straty w pogłowiu drobiu w Stanach Zjednoczonych z powodu HPAI oszacowano na 58,8 mln sztuk drobiu, w 47 stanach. Była to dużo gorsza w skutkach fala HPAI niż w roku 2015. Z powodu poniesionych strat w pogłowiu drobiu ceny mięsa indyczego i jaj osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom, podnosząc koszty dla konsumentów dotkniętych inflacją.

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics