GUS: będą wysokie zbiory buraków cukrowych

Do pierwszych siewów buraków cukrowych w wielu rejonach kraju przystąpiono w bieżącym roku już w końcu marca. Znaczne ochłodzenie z przymrozkami i opadami śniegu występujące na przełomie marca i kwietnia zahamowało siewy buraków cukrowych – informuje Główny Urząd Statystyczny.

W drugiej połowie kwietnia warunki atmosferyczne poprawiły się i kampania siewna nabrała dużej dynamiki. Ze względu na chłodne noce wschody roślin były powolne i niewyrównane. Poprawa pogody w maju spowodowała intensywny wzrost buraka cukrowego, a w połowie maja rośliny zakryły międzyrzędzia.

Obsada roślin na większości plantacji jest bardzo dobra i wynosi powyżej 90 tys. sztuk na hektar. Ciepła i wilgotna pogoda w lipcu spowodowała, że na plantacjach pojawiły się pierwsze objawy chwościka. Lokalne gradobicia i ulewne deszcze uszkodziły rośliny buraków cukrowych na niektórych plantacjach.

Ogólnie jednak w połowie lipca stan plantacji buraków cukrowych był dobry, wegetacja dynamiczna, rokująca uzyskanie wysokich plonów.

Rzeczoznawcy terenowi ocenili obecny stan plantacji buraków cukrowych na 4,0 stopnia kwalifikacyjnego tj. o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego wyżej niż w roku ubiegłym.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: GUS
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here