Hiszpania pomoże nam w walce z ASF

Hiszpania jest gotowa podzielić się doświadczeniami w zwalczaniu wirusa ASF z polskimi służbami weterynaryjnymi. Delegacja z Polski zostanie przyjęta w tej sprawie w pierwszym kwartale tego roku – poinformowali ministrowie rolnictwa Polski i Hiszpanii na wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie.

rolnictwo, portal rolny, ASF, produkcja trzody chlewnej, wieprzowina, świnie, Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, Hiszpania, Isabel Garcia Tejerina


Walka z wirusem ASF była jednym z tematów rozmów ministrów rolnictwa Polski i Hiszpanii: Krzysztofa Jurgiel i Isabel Garcia Tejerina.

Hiszpania ma duże doświadczenie w zakresie zwalczania wirusa ASF. Pomór w tym kraju pojawił się w 1960 r. Ostatecznie został zwalczony dopiero w 1995 r.

W Hiszpanii bardzo długo trwała walka z afrykańskim pomorem świń. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie oraz laboratorium referencyjne i tymi doświadczeniami chętnie dzielimy się z naszymi polskimi partnerami – podkreśliła hiszpańska minister.

Krzysztof Jurgiel poinformował przy okazji o planowanej w lutym konferencji państw Europy Środkowo-Wschodniej i Niemiec na temat przeciwdziałania skutkom ASF.

– Chcemy podczas konferencji wypracować propozycje działań dla KE dotyczące wsparcia poszczególnych państw w walce z tą chorobą – wyjaśnił minister.

Rozmowy o WPR i o opłacalności produkcji

Poza ASF Krzysztof Jurgiel i Isabel Garcia Tejerina rozmawiali o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i o sytuacji na rynkach rolnych, głównie wieprzowiny, mleka i cukru.

– Po przedstawieniu przez Komisję Europejską propozycji dotyczących przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej wspólnie zgadzamy się, że powinna to być silna polityka z I i II filarem, która dysponuje odpowiednio wysokim budżetem na realizację jej celów – poinformował polski minister po rozmowach dwustronnych.

Minister stwierdził również, że w odniesieniu do przedstawionych propozycji po części mamy podobne ze stroną hiszpańską stanowiska, a na temat niektórych innych propozycji będą jeszcze prowadzone rozmowy.

– Zgadzamy się także w kwestii konieczności stałego monitorowania rynków rolnych, zwłaszcza rynku wieprzowiny, mleka i cukru – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.

– Już pół roku temu rozmawiałam z ministrem Jurgielem na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Zgadzamy się, że powinna to być bardzo silna polityka dysponująca odpowiednio wysokim budżetem – podkreśliła hiszpańska minister.

Zwróciła przy tym uwagę, że dzięki tej polityce Europa jest czołowym eksporterem i producentem żywności na świecie, który stosuje bardzo wysokie standardy jakościowe oraz wysokie normy dotyczące dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

oprac. i fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here