Idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych. Jak ochronić buraki?

Opady deszczu i temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Konieczne jest wykonanie zabiegów fungicydem. 

Monitoring chorób grzybowych liści wykonany przez Doradców pokazuje, że pierwsze objawy chwościka burakowego występują już niemal w całym rejonie uprawy buraków. Dobra obsada buraków, silny rozwój liści dodatkowo sprzyjają rozwojowi tej choroby. W Cukrowniach plantatorzy mogą zakupić potrzebne środki ochrony roślin. Kompletną wiedzę o chorobach liści można znaleźć w broszurze Choroby liści pod kontrolą. Natomiast konkretne zalecenia do stosowania fungicydów pod linkiem: Stosowanie fungicydów.

We wszystkich regionach, po lokalnych burzowych opadach deszczu w maju/czerwcu, na liściach buraków wystąpiła już bakteryjna plamistości liści (Pseudomonas). Nie można jej zwalczać fungicydami, ale zazwyczaj nie powoduje ona znaczących strat w plonach. Różnice pomiędzy chwościkiem a bakteryjną plamistością liści na ogół są widoczne gołym okiem. Dla pewności można też użyć lupy. Plamki, które są symptomami chwościka charakteryzują się okrągłym kształtem i wewnątrz ich  struktura jest pierścieniowa. W przypadku bakteryjnej plamistości kształt na ogół jest nieregularny a wnętrze jednolite.

Źródło: LIZ

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Czerwiec z największą rejestracją nowych przyczep. Która firma liderem?

W czerwcu 2024 r. zarejestrowano 590 szt. nowych przyczep rolniczych i jest to dotychczas miesiąc z największą liczba rejestracji nowych przyczep. To o 216...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics