Szacowanie szkód łowieckich. Minister zachęca do ugody poza procedurą

  Zwrot w kwestii szacowania szkód łowieckich. Minister środowiska Henryk Kowalczyk  zwrócił się do myśliwych, by zawierali ugody z rolnikami, poza procedurą wskazaną w Prawie łowieckim.


  Minister Kowalczyk skierował pismo do Polskiego Związku Łowieckiego, w którym zwraca się do zarządców oraz dzierżawców obwodów łowieckich, aby zawierali porozumienia z rolnikami, w drodze ugody, poza procedurą dochodzenia odszkodowania wskazaną w ustawie – Prawo łowieckie.

  A prawo to przewiduje obecnie,  że szkody szacuje komisja złożona z przedstawicieli: właściciela pola, dzierżawcy obwodu łowickiego oraz gminy (zazwyczaj reprezentowana przez sołtysa). Jednak w praktyce często zdarza się, że sołtysi nie chcą brać udziału w szacowaniu szkód. Wydłuża to zdecydowanie pracę komisji i opóźnia wypłatę odszkodowań dla rolników.

  Ugoda z rolnikiem

  Dlatego minister Kowalczyk wystąpił do Polskiego Związku Łowieckiego z prośbą o pomoc.

  Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie ze strony przedstawicieli dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich szacowania szkód łowieckich – czytamy w liście do PZŁ.

  Minister zaznacza jednocześnie, że jeśli ugoda nie wyczerpie całości roszczenia, tj. gdy poszkodowany nie zgodzi się z wysokością odszkodowania, poszkodowany rolnik może odwołać się do nadleśniczego".

  Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here