IERiGŻ: w najbliższych miesiącach ceny nawozów jeszcze wzrosną

– W kolejnych miesiącach br. prawdopodobnie będzie się utrzymywał zwiększony popyt na nawozy mineralne, w tym głównie na nawozy azotowe, co może przełożyć się na dalsze podwyżki cen – informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

nawozy, ceny nawozów, IERiGŻ, Rynek Rolny, Arkadiusz Zalewski

W najnowszym raporcie „Rynek Rolny”, IERiGŻ przewiduje, że wzrost cen może być również następstwem obserwowanych od kilkunastu miesięcy stopniowych podwyżek cen nawozów w handlu światowym.

– Od września 2018 r. na krajowym rynku nawozów mineralnych obserwowane są systematyczne podwyżki cen. W marcu br. wzrost cen, podobnie jak w lutym br., wyniósł przeciętnie 2,0 proc. i był wyraźnie wyższy niż w ostatnich miesiącach 2018 r. Marcowe podwyżki cen wynikały przede wszystkim z sezonowego wzrostu popytu. Wzrost cen dotyczył wszystkich analizowanych nawozów, przy czym w największym stopniu podrożały nawozy azotowe – informuje Arkadiusz Zalewski z IERiGŻ.

Najbardziej w tym okresie podrożał fosforan amonu (o 11,8 proc.).

Również na świecie wzrosły ceny nawozów.- W ciągu ostatnich 12 miesięcy światowe ceny nawozów mineralnych wzrosły średnio o prawie 8 proc. – czytamy w raporcie.

Redakcja AgroNews, na podst. IERiGŻ, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here