Import jaj odnotowuje duże spadki!

Według danych Komisji UE, unijny wywóz jaj i przetworów (w ekwiwalencie jaj) do krajów trzecich w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. wzrósł wobec tego samego okresu 2013 r. o 10% do 73,7 tys. ton, w tym jaj spożywczych o 11% do ok. 29 tys. ton – zespół moitoringu zagranicznych rynków rolnych.
 

 

\"\"

 

Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi zwiększyło się w skali roku o 20% do 70,8 tys. ton. Głównymi eksporterami jaj i przetworów poza ugrupowanie były Holandia, Włochy, Francja, Niemcy i Polska.

Wysyłki polskich jaj i przetworów wzrosły w omawianym okresie br. ponaddwukrotnie do ok. 5 tys. ton. Największym rynkiem zbytu dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, z poziomem importu ok. 25 tys. ton, głównie suszonej albuminy jaj, a w ciągu roku dostawy na ten rynek wzrosły o jedną trzecią.

Czytaj także:
Ceny skupu mleka na niższym poziomie?
W eksporcie drobiu widoczne spadki!
Jak kształtują się ceny na rynku mięsa?

Kolejnymi odbiorcami były Szwajcaria (-7% do 13,8 tys. ton) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (+6% do 3,2 tys. ton), dokąd wysyłano z UE głównie jaja spożywcze. Obniżyły się natomiast o 27% dostawy suszonej albuminy jaj do Rosji do 2,9 tys. ton oraz o ponad połowę jaj spożywczych do Angoli do 2,7 tys. ton.

Import jaj i przetworów z krajów trzecich do UE w okresie od styczna do kwietnia tego roku spadł o 59% do 4,2 tys. ton. W strukturze towarowej przywozu dominowały przetwory jajeczne. Największymi dostawcami tych towarów do UE były Indie i USA.

Źródło: FAMMU/FAPA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu  
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śmierć podczas prac polowych: Rębak wciągnął kobiecie rękę

05.04.2024 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych. Rębak wciągnął kobiecie rękę. Do zdarzenia zostali zadysponowani...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics