Indyjski regulator rynku zamknął giełdowy obrót głównymi towarami rolnymi

Organ nadzorczy rynków giełdowych w Indiach (SEBI) w poniedziałek (20-grudnia 2021) zawiesił na rok obrót kontraktami terminowymi na pięć towarów rolnych. Są to pszenica, kompleks sojowy (soja, olej i śruta), oraz olej palmowy.

Indyjski regulator rynku zamknął giełdowy obrót głównymi towarami rolnymi
Indyjski regulator rynku zamknął giełdowy obrót głównymi towarami rolnymi

Wysoka inflacja wynikająca także ze wzrostu cen żywności daje się we znaki obywatelom na całym świecie. Rządy podejmują różne działania w celu ograniczenia dalszego wzrostu cen surowców. Są to np. ograniczenia w eksporcie w przypadku Rosji i ostatnio Argentyny. Interwencja na rynku ropy prowadzona przez USA, czy zwykłe obniżki podatków zawartych w cenach towarów (np. w Polsce).

Indie wpadły na jeszcze inny, bardziej kontrowersyjny pomysł, by ograniczyć inflację, która w listopadzie zbliżyła się do 5%.

Zwolennicy wolnego rynku powiedzą, że sytuacja ta przypomina stłuczenie termometru w ramach walki z chorobą, bo ceny są jedynie wynikiem podaży i popytu. Jednak władze Indii uznały, że wyeliminowanie z obrotu giełdowych instrumentów pochodnych na wymienione towary drastycznie ograniczy spekulacje i windowanie cen.

Wydaje się, że obie strony mają swoje racje. Kontrakty futures i opcje są doskonałym narzędziem do zabezpieczania cen na przyszłość, zarówno dla rolników, jak i przetwórców, czy eksporterów. By ci uczestnicy rynku mogli łatwo zawierać transakcje potrzebni są inwestorzy finansowi (spekulanci), którzy tworzą płynność rynku.

Jednak w sytuacji niskich lub zerowych stóp procentowych i masowego drukowania pieniądza przez Banki Centralne, kontrakty na surowce (w tym towary rolne) stały się doskonałym sposobem na zarabianie, a udział transakcji spekulacyjnych mocno wzrósł. Dźwignia finansowa sprawia, że wystarczy zainwestować ledwie kilka procent wartości by stać się posiadaczem (najczęściej tylko teoretycznie) często olbrzymiej ilości towaru takiego jak np. pszenica, gaz, czy ropa. Stąd zakupy spekulacyjne decydują o rekordowych cenach wielu towarów. Mniejszy niż zwykle wpływ na zachowania inwestorów finansowych ma ostatnio sytuacja podażowo-popytowa na rzeczywistych rynkach.

 

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: www-ndtv-com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics