IUNG: straty zimowe w uprawach zbóż ozimych i rzepaku są niewielkie

Straty zimowe w zasiewach zbóż ozimych i rzepaku w tym roku są niewielkie. Stan zasiewów tych upraw jest dobry – ocenia Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.

 

\"\"

 

Straty w uprawach zbóż

Eksperci IUNG oceniają, że ilość plantacji przeznaczonych do przeorania raczej nie przekroczy 1 proc. w skali kraju.

– Najczęściej związane są one z miejscowymi wymoknięciami. Natomiast wypadnięć całych plantacji było niewiele, a jeśli już miały one miejsce to dotyczyło to plantacji z bardzo późnych siewów – wyjaśnia dr hab. Jerzy Grabiński z IUNG. I dodaje, że gorzej po zimie wyglądają łany zbóż wysiewane na polach uprawianych bezorkowo. Jego zdaniem może to wynikać z dużej ilości przelotnych opadów deszczu na jesieni.

Ekspert wskazuje, że stopień rozkrzewienia roślin na dużej części plantacji zbóż ozimych jest na wielu plantacjach mały. Na tej podstawie ocenia, że zwartość łanów na tych polach po wykłoszeniu raczej nie będzie bardzo duża.

Na większości ocenianych pól dominowały rośliny słabo zaawansowane w rozwoju, posiadające 3-5 liści, lub co najwyżej będące w początku fazy krzewienia. Głównym tego powodem były niezbyt sprzyjające do dobrego rozwoju warunki jesienią, związane najpierw z okresowym niedoborem opadów, a później, w październiku z ich nadmiarem.

Straty w uprawach rzepaku

Straty w zasiewach rzepaku są również stosunkowo niewielkie i zdarzają się w różnych rejonach kraju, a dotyczą głównie plantacji, które słabo powschodziły, ze względu na niedobory wilgoci jesienią. Zdaniem ekspertów IUNG szacunkowa ilość przeoranych plantacji rzepaku raczej nie przekracza 4-5 proc. w skali kraju.

– Nieco więcej tych strat miało miejsce w województwie wielkopolskim, co wynikało z opisanego na początku oceny faktu wcześniejszego niż w innych rejonach kraju zniknięcia okrywy śniegowej. Doprowadziło to do powstania uszkodzeń mrozowych na plantacjach ze słabiej rozwiniętymi roślinami, na gorszych stanowiskach – wyjaśnia IUNG.

Eksperci informują, że w południowych rejonach kraju część producentów musiała likwidować swoje plantacje ze względu na kiłę kapuścianą.

Ocena stanu zasiewów zbóż ozimych i rzepaku wykonana w III dekadzie marca 2017 roku się wiosną pszenicy ozimej.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here