IUNG: więcej upraw zagrożonych suszą

Susza rolnicza występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw – poinformował Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Brak wody zagraża najbardziej roślinom strączkowym i krzewom owocowym.

rolnik, rolnictwo, zysk rolnika, szacowanie szkód w rolnictwie, IUNG, susza

Największy niedobór wody zanotowano w Poznaniu i jego okolicach. Bardzo duży deficyt wody odnotowano też na terenie Ziemi Lubuskiej, Niziny Szczecińskiej, Wzniesieniach Zielonogórskich, na Wale Trzebnickim na Wysoczyźnie Lubińskiej oraz na Równinie Legnickiej.

W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski – napisano w raporcie IUNG.

Susza w Polsce. Najbardziej zagrożone rośliny strączkowe

Aktualnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw.

Według IUNG od 21 czerwca do 20 sierpnia 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw roślin strączkowych. Na terenie Polski suszę w tej uprawie notowano w 7 województwach, w 410 gminach. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również wśród krzewów owocowych. Notowano ją w 6 województwach w 329 gminach. Deficyt wody zagraża także ziemniakom.

Występujące warunki pogodowe w monitorowanym okresie w stosunku do poprzedniego okresu spowodowały w zachodniej części Polski zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest wzrost liczby upraw z suszą (z ośmiu do dziewięciu)  – wyjaśnia dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/USB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here