Izba Zbożowo-Paszowa: korekta cen na rynkach zbóż

Wzrost podaży i umocnienie złotówki wpłynęły na spadek cen ziarna z dostawą do portów z przeznaczeniem na eksport.To również wpłynęło na korekty zbóż w obrocie krajowym – komentuje Prezes Izby Zbożowo – Paszowej Monika Piątkowska.
Izba Zbożowo-Paszowa: korekta cen na rynkach zbóż
Izba Zbożowo-Paszowa: korekta cen na rynkach zbóż
W najnowszym raporcie Izba Zbożowo – Paszowa informuje, że rynkowej niepewności związanej z rosyjską agresją na Ukrainę towarzyszą pierwsze oznaki wzrostu podaży ziarna i chęci jego sprzedaży przez rolników (na razie w małych partiach).
Wynika to z rozpoczętych wiosennych prac polowych i konieczności zakupu chociaż minimalnych ilości nawozów oraz innych środków do produkcji, których ceny są obecnie rekordowo wysokie.

Eksport pszenicy jest śladowy

Analitycy wskazują, że najprawdopodobniej skutki trwającej wojny w Ukrainie, tj. wstrzymany eksport zbóż z Ukrainy i zagrożone siewy i zbiory w tym kraju mogą być już w znacznej mierze zawarte w cenach zbóż, stąd wszelkie doniesienia o możliwej deeskalacji konfliktu powodują przeceny.
Z najnowszego raportu Sparks Polska wynika, że w połowie ubiegłego tygodnia
oferowana przez przetwórców i firmy handlowe cena pszenicy konsumpcyjnej z dostawą kształtowała się na poziomie 1680 -1750 zł/t, kukurydzy 1500 -1620 zł/t a żyta konsumpcyjnego 1200 – 1300 zł/t.
Z kraju drogą morską obecnie realizowany jest przede wszystkim eksport kukurydzy, podczas gdy eksport pszenicy jest śladowy.
Jednak jak podkreślają analitycy, wzrostu możemy spodziewać się w okresie od kwietnia do czerwca, a jego finalny poziom warunkowany będzie rozwojem sytuacji w Ukrainie.
Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Pogadajcie z ministrem rolnictwa , on nadal twierdzi, że export z Polski nie występuje. Ludzie w jakim my żyjemy zakłamaniu to chyba nawet z tej skali nie zdajemy sobie sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Groźny wypadek w Wielkopolsce: Przyczepa załadowana drewnem do góry kołami. Co się stało?

Do groźnego wypadku doszło na DW 139 w Dębrznicy w Wielkopolsce. Ciągnik rolniczy z przyczepą załadowaną drewnem przewrócił się na pobocze. 17 kwietnia 2024...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics