Jabłko ze skórką czy bez?

Najwięcej witamin i substancji odżywczych gromadzi się w skórce jabłka. Jednak ta część owocu jest też najbardziej narażona na kontakt ze środkami chemicznymi stosowanymi w sadzie. Lepiej je jeść w całości czy obierać?

Atrakcyjna skórka

Skórka jabłka nie tylko sprawia, że wygląda ono apetycznie. To właśnie w niej znajdziemy znacznie więcej wartościowych substancji odżywczych w porównaniu z miąższem: witaminy C, wapnia, potasu i przede wszystkim antyocyjanów – czerwonych barwników pełniących funkcję zmiataczy wolnych rodników. Obierając jabłko ze skórki, tego wszystkiego się pozbawiamy.

Pozostałości środków ochrony roślin

Największy lęk konsumentów budzą różnego rodzaju środki chemiczne stosowane w prowadzeniu sadów: przede wszystkim pestycydy i herbicydy. Wolne od tych substancji są owoce z upraw ekologicznych. Nie znaczy to jednak, że skórka innych owoców nie nadaje się do spożycia.

„Większość środków chemicznych stosowana jest na długo przed zbiorem owoców. Istnieją także ściśle określone zalecenia kiedy i jakie dawki preparatu mogą być stosowane oraz ile czasu musi upłynąć od zabiegu do zbioru, by ewentualne śladowe ilości pozostałości środków ochrony roślin nie stwarzały zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Polscy sadownicy to bardzo dobrze wyedukowana grupa producentów, którzy doskonale wiedzą, jak prowadzić sady, by owoce nie zawierały szkodliwych substancji. Oczywiście na skórce jabłek i innych owoców jakieś chemiczne pozostałości mogą być obecne. Nie mogą one jednak przekraczać rygorystycznych norm, które są uznawane jako bezpieczne dla zdrowia. Od kilku lat w niektórych sieciach supermarketów obecny jest trend ustalania dodatkowych kryteriów dla sadowników dostarczających owoce do tych sklepów. Przykładowo, niektóre wymuszają prowadzenie programu ochrony sadu w taki sposób, aby liczba pozostałości substancji aktywnych w owocach nie przekroczyła czterech, a suma ich pozostałości była znacznie mniejsza od norm obowiązujących w UE. Obecnie wdrażane są takie programy ochrony sadów, które umożliwiają produkcję jabłek zgodnie z indywidualnymi wymaganiami supermarketów i oczekiwaniami konsumentów. Poza tym obecność pozostałości substancji aktywnych  w owocach jest bardzo łatwa do wykrycia. Biorąc pod uwagę konkurencję na rynku i świadomość konsumentów, żaden sadownik nie może pozwolić sobie na ryzyko dostarczenia towaru, którego jakość jest niezgodna z normami. Wykrycie takiego nadużycia grozi zerwaniem kontraktu na dostawy, a nawet bankructwem” – mówi prof. dr hab. Kazimierz Tomala z Samodzielnego Zakładu Sadownictwa SGGW.

Jak myć jabłka?

Jeśli jednak ktoś nadal obawia się pozostałości środków chemicznych na skórce jabłka, może się ich pozbyć w sposób łatwy i skuteczny. Aby usunąć z powierzchni owoców szkodliwe bakterie należy wypłukać je w wodzie o odczynie kwaśnym, czyli np. z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego. Pozostałości pestycydów pozbędziemy się, myjąc owoce w wodzie o odczynie zasadowym, czyli np. z dodatkiem sody. Na koniec, aby zneutralizować pH jabłka, powinno się je wypłukać w czystej wodzie. W ten właśnie sposób sprawimy, że owoce na pewno będą bezpieczne dla naszego zdrowia i nie będziemy musieli pozbywać się cennej skórki.

Sposób na niedojrzałe awokado

Co zrobić, by niedojrzałe awokado szybciej nadawało się do spożycia? Wystarczy włożyć je do papierowej torby razem z jabłkami. Dlaczego? Jabłka wydzielają dużo etylenu, który przyspiesza dojrzewanie owoców i warzyw. Z kolei papierowa torba zatrzymuje wydzielający się gaz, nie powodując przy tym zaparowania owoców.

Jabłek spożycie przedłuża życie

Jabłka są w naszej strefie klimatycznej bardzo popularne, łatwo dostępne i chętnie spożywane. W Polsce stanowią one około 50% wszystkich spożywanych owoców. I dobrze! Są one bowiem źródłem cennych składników odżywczych mających znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Mało kalorii, dużo błonnika

Średniej wielkości jabłko ma zaledwie ok. 100 kcal i niewielki indeks glikemiczny (35). Znaczną część tego owocu stanowi błonnik pokarmowy. Z tego powodu jabłka są dobrym elementem diet odchudzających.

Pierwsza partia polskich jabłek wjechała do Tajwanu

Wartościowe drobiazgi

Jabłka są źródłem wielu substancji bioaktywnych, zwłaszcza związków polifenolowych, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które mają szereg właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim  blokują one rozwój wolnych rodników oraz wykazują możliwość dezaktywacji frakcji LDL cholesterolu. W owocach tych znajdziemy także pektyny, witaminę C, beta-karoten i potas.

Regularne spożywanie przynajmniej jednego jabłka dziennie pomaga utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji i zapobiegać wystąpieniu wielu chorób. Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali np., że regularne spożywanie jabłek zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

SGGW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,361ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Prezydent podpisał ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu. Ustawa przedłuża zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat do 30...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE