Jak dobrać odpowiednią polisę na życie

Rolnik odpowiada nie tylko za swoją rodzinę, ale także za gospodarstwo rolne, stanowiące często dorobek całego życia. Co zrobić kiedy w wyniku wypadku czy choroby możliwości zadbania o rodzinę i gospodarstwo jest utrudnione?

Problemem finansowym w takiej sytuacji mogą być zwłaszcza zobowiązania kredytowe zaciągnięte, np. na zakup maszyn rolniczych czy powiększenie areału. Nie bez znaczenia jest także chęć utrzymania poziomu życia, zapewnienia przyzwoitych warunków bliskim w momencie niezdolności do pracy w gospodarstwie. Wypadek i choroba niestety wiąże się też zazwyczaj ze znacznymi środkami na leczenie czy rehabilitację.

 

\"\"

 

Choć wypadku czy choroby odwrócić się nie da, to jednak wybawieniem z kłopotów finansowych mogą być ubezpieczenia. Warto o nich pomyśleć szczególnie w kluczowych momentach życia, takich jak: założenie rodziny, zaciągnięcie kredytu czy leasingu (po to żeby w razie problemów nie musieli go spłacać bliscy), gdy rodzina się powiększa, w momencie rozwoju gospodarstwa.

Osoby zatrudnione na etacie często ochronę mają w ramach pracowniczych ubezpieczeń grupowych. Rolnik niestety musi o tym pomyśleć sam.

– Rolnik powinien być bardzo odpowiedzialny, ponieważ jakość ochrony ubezpieczeniowej w ramach społecznego ubezpieczenia rolników tj. KRUS jest znikoma.  Co z tego, że składka jest najczęściej niższa w porównaniu z ZUS-em, skoro zapewnia nieodpowiednią wysokość  świadczeń i to za niektóre zdarzenia w życiu rolnika. Ubezpieczenia mają tu dużą przewagę – nie dość że mogą, w zależności od wyboru Rolnika gwarantować większe kwoty w razie problemów, to jeszcze ilość zdarzeń jakie obejmują może być bardzo szeroka. Komercyjne polisy mogą być idealnym uzupełnieniem ubezpieczeń społecznych.

Działalność rolna jest przecież narażona na wiele nietypowych ryzyk, nie tylko wypadek przy pracy w gospodarstwie, ale np. zarażenie chorobą zakaźną., Nie można też zapomnieć o oszczędzaniu na emeryturę – czas szybko mija, a rolnik sam musi zadbać o odpowiednie środki. Dlatego praktycznie każdy rolnik powinien mieć odpowiednio dobraną polisę na życie, polisę wypadkową oraz narzędzie do oszczędzania i posiadania jednocześnie  ochrony ubezpieczeniowej- mówi Filip Przydróżny – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia.

Pakiety ubezpieczenia obejmują aż kilkadziesiąt krytycznych zdarzeń, które mogą spowodować zburzenie spokoju i bezpieczeństwa, na które rolnik pracował wiele lat. Do tych zdarzeń należą przede wszystkim:
·    śmierć ubezpieczonego,
·    niezdolność do pracy ubezpieczonego,
·    urodzenie dziecka,
·    śmierć rodzica,
·    pobyt w szpitalu,
·    uszczerbek na zdrowiu w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku,
·    inwalidztwo,
·    operacja chirurgiczna.
 

Jak wybrać odpowiednią ofertę?
Jak wiadomo oferta ofercie nie równa. Jak wybrać odpowiednią, czyli taką która nie zrujnuje kieszeni a jednocześnie da szeroką ochronę bez „kruczków” pisanych małą literą?

– Najlepiej zaufać ludziom, którzy z rolnikami pracują od lat i nigdy ich nie zawiedli – mówi Filip Przydróżny. Wymienia też na co trzeba zwrócić uwagę:
 
·    wysokość sumy ubezpieczenia na życie dla rolnika – nie mniej niż 2letnie dochody, powiększone o aktualne zadłużenia,
·    zakres ubezpieczenia – rodzaj ubezpieczanych zdarzeń oraz ich definicje znajdujące się w ogólnych warunkach ubezpieczenia,
·    wyłączenia odpowiedzialności  w tym szczególnie to czy aktywność związana z działalnością rolniczą jest zabezpieczona polisą,
·    karencja –tzn. czas od zawarcia polisy do odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

 
Pytanie kto i jaką polisę powinien posiadać wbrew pozorom nie jest łatwe. Na pewno ochrona ubezpieczeniowa powinna być dostosowana m.in. do wieku, , zarobków, aktualnego zadłużenia czy liczby posiadanych dzieci. Najlepiej w takiej sytuacji doradzi doświadczony agent, ważne, aby była to osoba od lat pracująca z rolnikami i znająca specyfikę ich zawodu.

Przykład:
Pan Stanisław, rolnik z Wielkopolski, podczas pracy na polu został przygnieciony przez maszynę rolniczą. W wyniku poważnych obrażeń klatki piersiowej – zginął na miejscu. Na trzy miesiące przed feralnym zdarzeniem Pan Stanisław zaciągnął kredyt o wartości 70 tys. zł.  W tym samym czasie wykupił też ubezpieczenie w ramach grupowego ubezpieczenia na życie kredytobiorców „Bezpieczny Rachunek”. Dzięki temu, po śmierci Pana Stanisława jego rodzina otrzymała od towarzystwa odszkodowanie wysokości aktualnego stanu zadłużenia, czyli 67 tys. zł. Przezorny Pan Stanisław zadbał w porę o bezpieczeństwo finansowe swoich najbliższych i po tragedii nie pozostawił ich z własnymi zobowiązaniami.

Redakcja AgroNews, fot.:sxc

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,176FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,619ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

KRIR: Zabezpieczeniem kredytów preferencyjnych powinny być dopłaty

Izby Rolnicze zwróciły się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilną pomoc dla rolników. Według oceny Zarządu KRIR najszybszym wsparciem będzie uruchomienie kredytów...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE