Jak duże będą koszty rosyjskiego embarga?

Polska policzy straty spowodowane wstrzymaniem eksportu wieprzowiny do Rosji – powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że w 2013 r. polskie firmy wyeksportowały tam wieprzowinę za 100 mln euro.
 

 

\"\"

 

Minister przypomniał, że powodem wprowadzenia zakazu handlu jest pojawienie się afrykańskiego pomoru świń na Litwie. Rolnicy i przetwórcy, nie mogąc eksportować, ponoszą straty. Jeżeli eksport wieprzowiny zostanie wstrzymany na dłużej, przetwórcy nie sprzedadzą swojej produkcji, spadnie skup żywca i prawdopodobnie ceny tuczników.

Kalemba zaznaczył, że sprawa dotyczy całej Unii. Polska sugeruje, żeby skorzystać z przepisów o regionalizacji i wyłączyć z eksportu wieprzowiny do Rosji jedynie Litwę. Jego zdaniem rozwiązanie problemu wywozu mięsa może potrwać kilka tygodni.

Czytaj także:
Afrykański pomór świń nie wystąpił na terytorium Polski!
Afrykański pomór świń atakuje dziki
Zakaz transportu mięs z UE do Rosji!

Jak mówił, obecnie w Moskwie są przedstawiciele Komisji Europejskiej i rozmawiają na temat wznowienia handlu wieprzowiną. Resort rolnictwa na bieżąco śledzi sytuację. Kalemba zaznaczył, że współpraca między polskimi i rosyjskimi służbami jest dobra.

Źródło: TVP Info,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here