Jak istotne są kursy walut w optymalizacji kosztów z zagranicznymi kontrahentami?

Prowadzenie biznesu w skali międzynarodowej to dla przedsiębiorcy dodatkowe obowiązki oraz ryzyka. Import produktów rolno-spożywczych, kupno maszyn czy eksport plonów, oprócz znajomości obcego języka i przepisów prawnych, często wymaga dokonywania rozliczeń w walutach obcych. Wiąże się to z wymianą środków, podczas której kluczowe są kursy walut. Jak optymalizować koszty takich transakcji? Czy zarządzanie ryzykiem kursowym jest trudne?

Jak istotne są kursy walut w optymalizacji kosztów z zagranicznymi kontrahentami?

Notowania walut

Wielu przedsiębiorców podczas wymiany walut bezkrytycznie akceptuje kursy oferowane przez banki. Tak samo wygląda kwestia opłat za przelewy międzynarodowe. W wyniku dużych zysków z transakcji z zagranicznym partnerem, akceptujemy koszty nakładane na nas przez banki, gdyż często uważamy je za marginalne w stosunku do wysokości płatności. Dodatkowo, część z nas jest wręcz przekonana, że skoro przelew jest wykonywany poza granice naszego państwa, to musi zostać obciążony wysoką opłatą. Nie mamy w tym przypadku racji, co najczęściej spowodowane jest lekceważeniem tematu i niewiedzą. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących konkurencyjne notowania walut. Dzięki nim możemy zaoszczędzić, jak się czasem okazuje, nawet więcej niż przysłowiowe „parę groszy”. Aby nie być gołosłownym, podam przykład zakupu kombajnu za 100 tys. euro. Gdy kurs EUR/PLN, po którym dokonujemy wymiany jest o 5 groszy niższy (płacimy nie 4,55 PLN tylko 4,50 PLN za jedno euro) to nasza oszczędność na wymianie wynosić będzie 5 tysięcy złotych.

Wpłaty

Korzystając z usług tego typu firm musimy zwracać uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, koniecznym jest aby wpłaty na nasze konto utworzone na takiej platformie były wykonywane z rachunków bankowych należących do nas bądź firmy którą prowadzimy (w zależności, na jakie dane zostało otworzone konto). Zatem wpłat dokonywać możemy jedynie środkami z kont bankowych należących do nas albo do firmy, którą reprezentujemy. Przyjmowanie wpłat od naszych kontrahentów biznesowych na taką platformę będzie niemożliwe, gdyż wiąże się z niezgodnością danych (dane naszego profilu różnią się od danych przelewu od naszego biznesowego kontrahenta), przez co taka wpłata może zostać odrzucona i odesłana do nadawcy.

Kursy walut i opłaty dodatkowe, czyli o ograniczaniu kosztów

Platformy wymiany walut online oferują konkurencyjne kursy, co można sprawdzić np. na https://internetowykantor.pl/kursy-walut/. Dodatkowo, po wymianie np. PLN na EUR możemy zlecić wypłatę obcej waluty bezpośrednio do naszego zagranicznego kontrahenta. Ponadto, koszty takich przelewów mogą być tańsze niż w przypadku tych realizowanych przez banki, które często pobierają opłaty w postaci procentu od wysokości przelewu zagranicznego, jednak nie mniej niż konkretna kwota. Co więcej, wśród popularnych walut jak np. EUR może zdarzyć się, że kilka wypłat w miesiącu będzie darmowych. Pamiętajmy jednak, że przelew zlecony z takiej platformy będzie zawierał w danych nadawcy nazwę firmy, z usług której korzystamy. Dobrą praktyką jest więc wskazanie w tytule informacji pomagających odbiorcy zidentyfikować naszą płatność.

Ryzyko kursowe

Innym zmartwieniem przedsiębiorców zawierających transakcje w walutach obcych są zmieniające się kursy walut. Jeżeli handlując towarami od zawsze dokonujemy wymiany po notowaniach aktualnie dostępnych na rynku, prawdopodobnie nigdy szczegółowo nie zgłębiliśmy tematu ryzyka kursowego. Dodatkowo, nieświadomie staliśmy się spekulantami. Tracimy, gdy import produktów rolnych następuje w momencie wysokiego kursu euro lub gdy sprzedajemy plony, za które z opóźnieniem otrzymamy płatność w walucie obcej, a w tym czasie jej kurs spadnie. Narażamy się więc na ryzyko, nad którym nie mamy kontroli. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że na rynku dostępne są instrumenty finansowe (np. opcje, kontrakty terminowe), które pomagają to ryzyko ograniczać. W tym przypadku niezbędnym jest jednak zrozumienie sposobu ich działania, ustalenie charakterystyki swojego przedsiębiorstwa czy wyznaczenie odpowiedniej strategii optymalizacji ryzyka w firmie.

Wygoda

Internetowe platformy wymiany walut oferują konkurencyjne kursy walut. Ponadto (z definicji) świadczą swoje usługi online, co oznacza, że bez wychodzenia z domu możemy zaoszczędzić na wymianie. Zdarza się, że nie tylko notowania walut są bardziej korzystne. W parze z nimi idą niższe koszta przelewów, również tych zagranicznych. To w połączeniu ze zrozumieniem ryzyka walutowego i wypracowaniem odpowiedniej strategii, może przyczynić się do istotnych oszczędności w naszych przedsiębiorstwach rolnych.

/artykuł sponsorowany/

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics