Jak odchwaszczać rzepak ozimy?

Podstawowym elementem skutecznego odchwaszczania rzepaku ozimego jest wykonywanie zabiegów w terminie jesiennym, gdyż skutecznie zapobiegają one rozwojowi chwastów zimujących. Wiosenne zwalczanie chwastów powinno traktować się jako element strategii zabiegów uzupełniających lub korygujących.

 

\"\"

 

 Na polach jeszcze nie odchwaszczanych w pierwszej kolejności należy zwalczyć chwasty zimujące. Gatunki te stanowią największą konkurencję dla roślin rzepaku i jeśli istnieją korzystne warunki pogodowe i możliwość wjazdu opryskiwacza na plantację, zabieg należy wykonać jak najwcześniej. Rzepak cechuje się zwiększoną podatnością na uszkodzenia w wyniku opóźnionych zabiegów (w fazie intensywnego wydłużania pędu głównego), a chwasty w starszych fazach rozwojowych nie wykazują oczekiwanej wrażliwości na zastosowane herbicydy.

Zakres substancji czynnych przeznaczony do zwalczania chwastów w okresie wiosennym jest bardzo ograniczony (tabela 1). Do wczesnych zabiegów w rzepaku, w okresie zimowego spoczynku wegetacyjnego  (na glebę bez okrywy śnieżnej), zalecane są herbicydy oparte na propyzamidzie.

Ta substancja czynna charakteryzuje się najskuteczniejszym działaniem w zakresie temperatur od 0o do 15oC i jest podatna na szybszy rozkład pod wpływem promieniowania słonecznego. Środki zawierające propyzamid należy zatem stosować jak najwcześniej (im większe nasilenie promieni słonecznych, tym krótszy okres efektywnego działania).

Propyzamid jest jedyną substancją czynną niszczącą grupę chwastów dwu- i jednoliściennych, w tym samosiewów zbóż. Aktualnie propyzamid, oprócz znanego herbicydu Kerb 50 WP, jest oferowany w kilku produktach z importu równoległego. Należy zwrócić uwagę na różnice w dawkowaniu na hektar, w zależności od formulacji środka (WP zawiera 500 g/kg, SC 400 g/l substancji czynnej). Niestety tylko Kerb 50 WP, zgodnie z rejestracją można stosować po ruszeniu wegetacji.

Chlopyralid należy do substancji czynnych efektywnie zwalczających licznie występujące w rzepaku gatunki rumianowate (rumiany i rumianki, w tym zimująca i bardzo konkurencyjną marunę bezwonną). Skutecznie zwalcza chwasty w fazie rozety, natomiast w późniejszych fazach powoduje silne zahamowanie wzrostu i ograniczenie konkurencyjnego oddziaływania chwastów na roślinę uprawną. W okresie wiosennym herbicydy oparte na chlopyralidzie skutecznie zwalczają w rzepaku takie gatunki uciążliwe jak chaber bławatek i gatunek wieloletni – ostrożeń polny.
 

Czytaj więcej

Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej

Minister Czesław Siekierski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów i hodowców trzody chlewnej. Podczas spotkania omówiono znaczenie płatności za realizację praktyk w zakresie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics