Jak produkować więcej przy mniejszych nakładach? Copa-Cogeca o nowoczesności w służbie rolnictwa

Big data, rolnictwo precyzyjne, drony i roboty to terminy używane obecnie w rolnictwie, co odzwierciedla rzeczywistość w wielu gospodarstwach i spółdzielniach w całej Europie – powiedział podczas konferencji Copa-Cogeca sekretarz generalny tej organizacji Pekka Pesonen.

 

\"rolnictwo,

 

Copa i Cogeca zorganizowały konferencję „Big data dla rolników i spółdzielni” dotyczącą lepszego zbierania danych rolników i spółdzielni oraz ich udostępniania innym w celu zwiększenia skuteczności i wydajności oraz lepszego wykorzystania zasobów.

– Big data, rolnictwo precyzyjne, drony i roboty to terminy używane obecnie w rolnictwie, co odzwierciedla rzeczywistość w wielu gospodarstwach i spółdzielniach w całej Europie. Mogą one usprawnić funkcjonowanie sektora. Innowacje mają kluczowe znaczenie dla europejskiego rolnictwa. Brakuje jednak danych na temat wydajności systemów informacyjnych i zbierania oraz podziału danych tworzonych przez rolników i spółdzielni korzystających z nowych technik i maszyn. Najważniejszym wyzwaniem jest zbieranie danych, przetworzenie ich i zapewnienie dostępności dla rolników i spółdzielni w całej Europie. Dzięki big data rolnicy mogą zrobić krok do przodu i osiągać bardziej ambitne cele. Zastanawiamy się dzisiaj nad tym, jakimi danymi coraz bardziej się wymieniamy. Czy można stworzyć oprogramowanie/ bazę danych ułatwiającą wymianę? Np. otwarte dane powinny być dostępne, co oznacza, że powinny być publikowane w sieci i w mediach społecznościowych. Będą w ten sposób dostępne  w formacie przeznaczonym do odczytu maszynowego i będą miały licencję, dzięki której wszyscy będą mieli do nich dostęp i będą mogli je wykorzystywać. Jako rolnicy, musimy również się upewnić, że skorzystamy na tej wymianie danych – powiedział  Pekka Pesonen.

Dzięki gromadzeniu dużych ilości danych rolnikom będzie łatwiej np. dokonywać odpowiednich wyborów dot. gatunków roślin i okresu siania.  Profesor i starszy doradcy naukowy Departamentu Stanu doszedł do wniosku, że zastosowanie jedynie jednego instrumentu rolnictwa precyzyjnego zwiększa uzyski o 16% i zmniejsza zapotrzebowanie na wodę o 50%. W sektorze mleka, zautomatyzowane linie produkcyjne zyskują na znaczeniu. Zbieranie informacji w tym zakresie i udostępnianie ich jest pomocne.

Czytaj także:
Producenci mleka w coraz gorszej sytuacji. Teraz liczą na europosłów

Podczas konferencji zgromadzili się przedstawiciele organizacji członkowskich Copa-Cogeca, urzędnicy wysokiego szczebla instytucji europejskich i najlepsi eksperci w Europie i pochylili się nad głównymi wyzwaniami i przeszkodami. Przewodniczący pięciu grup roboczych Copa-Cogeca („Kwestie podatkowe i prawne”, „Zboża i rośliny oleiste”, „Ziemniaki”, „Mleko i produkty mleczne”, „Badania i innowacje”) również skupili się na wyzwaniach w ich poszczególnych sektorach i zastanawiali się, jak uczynić rolnictwo bardziej skutecznym i wydajnym sektorem, który produkuje więcej przy mniejszym wykorzystaniu zasobów.   

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics