Jak produkować więcej przy mniejszych nakładach? Copa-Cogeca o nowoczesności w służbie rolnictwa

Big data, rolnictwo precyzyjne, drony i roboty to terminy używane obecnie w rolnictwie, co odzwierciedla rzeczywistość w wielu gospodarstwach i spółdzielniach w całej Europie – powiedział podczas konferencji Copa-Cogeca sekretarz generalny tej organizacji Pekka Pesonen.

 

\"rolnictwo,

 

Copa i Cogeca zorganizowały konferencję „Big data dla rolników i spółdzielni” dotyczącą lepszego zbierania danych rolników i spółdzielni oraz ich udostępniania innym w celu zwiększenia skuteczności i wydajności oraz lepszego wykorzystania zasobów.

– Big data, rolnictwo precyzyjne, drony i roboty to terminy używane obecnie w rolnictwie, co odzwierciedla rzeczywistość w wielu gospodarstwach i spółdzielniach w całej Europie. Mogą one usprawnić funkcjonowanie sektora. Innowacje mają kluczowe znaczenie dla europejskiego rolnictwa. Brakuje jednak danych na temat wydajności systemów informacyjnych i zbierania oraz podziału danych tworzonych przez rolników i spółdzielni korzystających z nowych technik i maszyn. Najważniejszym wyzwaniem jest zbieranie danych, przetworzenie ich i zapewnienie dostępności dla rolników i spółdzielni w całej Europie. Dzięki big data rolnicy mogą zrobić krok do przodu i osiągać bardziej ambitne cele. Zastanawiamy się dzisiaj nad tym, jakimi danymi coraz bardziej się wymieniamy. Czy można stworzyć oprogramowanie/ bazę danych ułatwiającą wymianę? Np. otwarte dane powinny być dostępne, co oznacza, że powinny być publikowane w sieci i w mediach społecznościowych. Będą w ten sposób dostępne  w formacie przeznaczonym do odczytu maszynowego i będą miały licencję, dzięki której wszyscy będą mieli do nich dostęp i będą mogli je wykorzystywać. Jako rolnicy, musimy również się upewnić, że skorzystamy na tej wymianie danych – powiedział  Pekka Pesonen.

Dzięki gromadzeniu dużych ilości danych rolnikom będzie łatwiej np. dokonywać odpowiednich wyborów dot. gatunków roślin i okresu siania.  Profesor i starszy doradcy naukowy Departamentu Stanu doszedł do wniosku, że zastosowanie jedynie jednego instrumentu rolnictwa precyzyjnego zwiększa uzyski o 16% i zmniejsza zapotrzebowanie na wodę o 50%. W sektorze mleka, zautomatyzowane linie produkcyjne zyskują na znaczeniu. Zbieranie informacji w tym zakresie i udostępnianie ich jest pomocne.

Czytaj także:
Producenci mleka w coraz gorszej sytuacji. Teraz liczą na europosłów

Podczas konferencji zgromadzili się przedstawiciele organizacji członkowskich Copa-Cogeca, urzędnicy wysokiego szczebla instytucji europejskich i najlepsi eksperci w Europie i pochylili się nad głównymi wyzwaniami i przeszkodami. Przewodniczący pięciu grup roboczych Copa-Cogeca („Kwestie podatkowe i prawne”, „Zboża i rośliny oleiste”, „Ziemniaki”, „Mleko i produkty mleczne”, „Badania i innowacje”) również skupili się na wyzwaniach w ich poszczególnych sektorach i zastanawiali się, jak uczynić rolnictwo bardziej skutecznym i wydajnym sektorem, który produkuje więcej przy mniejszym wykorzystaniu zasobów.   

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here