Jak radzą sobie młode rolniczki we Włoszech?

Fundusze pochodzące ze Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przyczyniły się do zmodernizowania rodzinnego przedsiębiorstwa w południowych Włoszech, informuje partner serwisu EURACTIV Sicilia Agricoltura w swoim raporcie.

rolnik, rolnictwo, kobiety, rolniczki, Euractiv.pl, Wspólna Polityka Rolna, W drodze do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku,

Kraina gwiazd i opuncji

Anna Savasta i jej szwagierka Marinella Romano prowadzą małe gospodarstwa rolne w sycylijskiej miejscowości Roccapalumba. Miejscowość jest przez miejscowych określana mianem krainy gwiazd i opuncji figowych ze względu na górzyste usytuowanie oraz porastające tę okolice owoce, które przywędrowały do Europy z Meksyku.

Anna Savasta i Marinella Romano są kolejnymi beneficjentkami unijnego funduszu, dzięki któremu wyremontowały zabudowania gospodarskie, służące im na co dzień do magazynowania plonów.

„Dzięki unijnej pomocy byłyśmy w stanie uratować nasz rodzinny biznes” – przyznały zgodnie obie producentki – dodając przy tym, że wsparcie finansowe UE obejmowało również zakup sprzętu technicznego, takiego jak wałki szczotkowe – służące do czyszczenia owoców czy maszyny do pakowania.

Środki z WPR posłużyły obu producentkom także do wybudowania chłodni, które pozwalają im przedłużyć okres przydatności owoców do spożycia, a także minizoo z salą multimedialną przeznaczoną na potrzeby edukacyjne dla okolicznych mieszkańców.

Cele nowej WPR

WPR po 2020 r. skupi się przede wszystkim na transferze wiedzy, innowacji oraz technologii do rolnictwa.

Zdaniem włoskich rolników celem WPR powinna być modernizacja całego sektora, który wymaga radykalnych zmian oraz potrzebuje zmiany pokoleniowej. Z tym ostatnim wywaniem musi jednak zmierzyć się cała europejska branża rolnicza. Tylko 5,6 proc. wszystkich europejskich gospodarstw rolnych jest zarządzanych przez osoby poniżej 35 lat, a ponad 31 proc. wszystkich rolników ma powyżej 65 lat, co daje 3,2 miliona osób, które osiągnęły już wiek emerytalny.

Aby osiągnąć te ambitne cele potrzeba odpowiednio wysokiego finansowania. Jednakże nowa WPR otrzyma o 12 proc. mniejsze wsparcie w porównaniu z poprzednim budżetem UE.

Rolnictwo XXI wieku potrzebuje kobiet

Kobiety zawsze odgrywały kluczową rolę w przemyśle spożywczym czy to uczestnicząc w zbiorach, czy w ostatnim etapie produkcji. Do niedawna były jednak niemal nieobecne w statystykach obejmujących osoby zarządzające gospodarstwami rolnymi.

Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Obecnie jedna trzecia gospodarstw we Włoszech jest prowadzona przez kobiety. Ponad 400 000 pań jest zatrudnionych w sektorze rolniczym. Ich wysiłki przyczyniają się do przekształcania nieefektywnych gospodarstw w prężne przedsiębiorstwa nowego typu, zdolne do konkurencji w UE.

Kobiety są również aktywne w agroturystyce, gdzie świetnie sprawdzają się ich talenty organizacyjne. Stare gospodarstwa rolne stają się pięknymi posiadłościami wiejskimi, wyposażonymi we wszystkie udogodnienia. Zachodzące zmiany spotykają się z dużym zainteresowaniem klientów – i to pomimo kryzysu gospodarczego.

Już w prawie 40 proc. przedsiębiorstw agroturystycznych kobiety sprawują funkcje menadżerskie. W najbliższych latach te liczby z pewnością zwiększą się.

EURACTIV Italia | EURACTIV.pl Tłumaczenie Mateusz Kucharczyk, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zaniedbane, brudne i wychudzone! Gospodarzowi odebrano 7 koni

66-latek odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Mężczyzna na terenie swojego gospodarstwa utrzymywał konie, które były zaniedbane, brudne i wychudzone. Na miejscu interweniowali lekarze...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics