Jak ukształtował się eksport produktów rolno-spożywczych w 2013 roku?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba przedstawił wyniki w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi w 2013 roku. W konferencji uczestniczył również podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk.
– Mamy bardzo dobre informacje na temat wyników eksportu naszych produktów rolno-spożywczych za rok ubiegły. W eksporcie osiągnęliśmy poziom 19 miliardów 957 mln euro. To jeszcze więcej niż prognozowaliśmy wcześniej – podkreślił szef resortu rolnictwa.

 

 

\"\"

 

Minister zwrócił uwagę na wysoką dynamikę eksportu rolnego, która wyniosła 11,5% w stosunku do roku 2012 i była znacznie większa od dynamiki całego polskiego eksportu (6,5%). Wzrósł też udział eksportu rolno-spożywczego w eksporcie ogółem. W ujęciu wartościowym jest to wzrost z 12,5% % w 2010 roku do 13,1% w roku 2013.

– Widać wyraźnie wzrost znaczenia sektora rolnego w całej naszej gospodarce. Dane dotyczące wyników w handlu zagranicznym produktami rolno-spożywczymi to potwierdzają – powiedział minister Stanisław Kalemba.

Szef resortu zwrócił uwagę, że pomimo rosnącej dywersyfikacji kierunków eksportu, największym odbiorcą polskiej żywności jest Unia Europejska, na którą przypada 78% eksportu. Wśród krajów unijnych na pierwszym miejscu znajdują się nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, gdzie wyeksportowaliśmy produkty o wartości 4 mld 545 mln euro. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania – 1 mld 494 mln euro. Kolejne miejsca zajęły: Republika Czeska, Francja, Włochy, Holandia i Słowacja.

Czytaj także:
Program „Odżywiaj się zdrowo i czuj się dobrze" będzie promował rolnictwo!
Jak wysokie będzie przekroczenie kwoty mlecznej?!
Rusza nowa kampania promująca polskie produkty!

Biorąc pod uwagę ogólne wartości eksportu na trzecim miejscu wśród naszych odbiorców jest Federacja Rosyjska, do której wyeksportowaliśmy towary o wartości 1 mld 252 mln euro.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba podkreślił, że osiągnięte rezultaty są efektem wytężonej pracy rolników, przetwórców, przedsiębiorców i eksporterów oraz wszystkich służb odpowiedzialnych za jakość i bezpieczeństwo żywności.

Szef resortu rolnictwa podkreślił także, że w związku z ustalonym już budżetem Unii Europejskiej na Wspólną Politykę Rolną i infrastrukturę wsi, w ramach którego Polska ma o około 3,2 mld euro więcej niż poprzedniej perspektywie, mamy dobre perspektywy dalszego rozwoju rolnictwa, a już dziś jesteśmy znaczącym producentem rolnym w Unii Europejskiej.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here