Tworzenie nowych miejsc pracy jako kluczowy element WPR!

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 pomógł w utworzeniu 44 tysięcy nowych miejsc pracy. W ramach realizacji Programu można było składać wnioski o wsparcie z dwóch działań: "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".  Większość przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale można je było też składać za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania w jednostkach Urzędów Marszałkowskich.
 

 

\"\"

 

Dzięki udzielonemu przedsiębiorcom i rolnikom wsparciu na terenach wiejskich oraz w małych miasteczkach powstały lub rozwinęły się m.in. przedszkola, salony fryzjerskie, restauracje, placówki handlowe, warsztaty samochodowe, fabryczki mebli, zakłady budowlane, a także firmy świadczące usługi informatyczne czy księgowe. Jak często z satysfakcją  podkreśla w publicznych wystąpieniach  Andrzej Gross – Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Polska prowincja nie tylko pięknieje w oczach, ale przybywa miejsc pracy i poprawia się tam znacznie jakość życia.

Te procesy są zgodne z założeniami Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej i są wspomagane zwłaszcza z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013. Tworzenie nowych miejsc pracy jest kluczowym ich elementem, gdyż wieś, obok swojej tradycyjnej roli producenta żywności, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu jako przestrzeń działalności gospodarczej niezwiązanej z rolnictwem i przestrzeń życiowa mieszkańców wsi pracujących w miastach.

Dlatego na wsi niezbędne jest tworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju tych obszarów, poprawy jakości życia, aktywizacji ekonomicznej i społecznej, a także do zwiększania dostępności i poziomu usług. Działanie "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" chyba w największym stopniu służy realizacji tych zadań. Pomoc z niego kierowana jest do mieszkańców obszarów wiejskich nie zajmujących się rolnictwem,  czyli do osób, które nie są w pełnym zakresie ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Wysokość wsparcia zależy od liczby nowo powstałych miejsc pracy. I tak za utworzenie jednego miejsca można otrzymać 100 tysięcy złotych, dwóch miejsc- 200 tysięcy złotych, a za powstanie trzech i więcej – 300 tysięcy złotych. ARiMR refunduje 50% kosztów poniesionych na "zbudowanie" miejsca pracy, przy czym muszą to być tzw. koszty kwalifikowalne do uzyskania pomocy.

Dodatkowo, żeby nie stracić przyznanego wsparcia, takie nowo powstałe miejsca pracy trzeba utrzymać przez 2 lata – licząc  od momentu otrzymania pomocy. Na wsparcie z działania: "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw"  przeznaczono w PROW 2007- 2013 w sumie prawie 4,5 miliarda złotych. Do tej pory w ramach 4 naborów Agencja przyjęła ponad 45 tysięcy wniosków, w  których beneficjenci ubiegali się o przyznanie im ponad 8,9 miliarda zł wsparcia.

Ponieważ jednak wiele ze złożonych wniosków nie można było zakwalifikować do pozytywnego rozpatrzenia, bo zawierały błędy, bądź wnioskujący wycofali je, lub też dlatego, że zostały złożone przez osoby, które są mieszkańcami  dużych miast, nie ma pewności, że cały limit uda się wykorzystać. Być może, by pieniądze na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" się nie zmarnowały (trzeba je rozliczyć jak zresztą cały PROW na lata 2007-2013 do końca 2015 roku) niewykorzystaną część będzie trzeba rozdysponować w ramach innych działań.

Do tej pory Agencja podpisała umowy o przyznaniu pomocy z działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" z ponad 12 tysiącami przedsiębiorców, na łączną kwotę 2,3 mld zł. ARiMR uznała, że spełnili oni formalne kryteria i złożyli prawidłowo wypełnione wnioski o pomoc. Na razie po rozliczeniu zrealizowanych inwestycji ARiMR przekazała mikroprzedsiębiorcom ok. 1,5 mld zł. Dzięki takiemu wsparciu ARiMR udzielanym z PROW 2007 – 2013 na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" na terenach wiejskich powstało ponad 25 tys. nowych miejsc pracy. 

Nowe miejsca pracy niezwiązane z rolnictwem tworzą na wsi także rolnicy lub ich współmałżonkowie oraz domownicy. Tu z pomocą przychodzi wsparcie z PROW 2007-2013 w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".  Na tą pomoc Agencja dysponowała kwotą 1,47 mld zł. Była ona przeznaczona dla rolników osiągających niskie dochody i gospodarujących na niewielkich areałach, z których trudno było utrzymać rodzinę.

Agencja przyjęła 29 tys. wniosków na kwotę 2,6 mld złotych wsparcia. Dotychczas podpisano ponad 15 tys. umów o dofinansowanie inwestycji na łączną kwotę 1,3 mld złotych. Agencja obecnie rozpatruje jeszcze 645 wniosków i wszystko wskazuje, że w tym wypadku limit środków na to działanie zostanie w pełni wykorzystany.

O pieniądze z PROW 2007 – 2013 na tworzenie nowych miejsc pracy na wsi można ubiegać się także za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania funkcjonujących w gminach i Urzędów Marszałkowskich. ARiMR w tym wypadku nie rozpatruje wniosków, a jedynie pełni funkcję Agencji Płatniczej. W tym wypadku działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" i "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej"  zostały zgromadzone w PROW na lata 2007-2013 w tzw. Oś Leader.  Dotychczas dzięki temu wsparciu powstało ponad 3 tysiące nowych miejsc pracy.  

Czytaj także:
Wydłużono konsultacje III etapu PROW 2014-2020. Zgłoś swoje uwagi!
Skutki posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Polskie ziemie dobrym kąskiem dla inwestorów!

Utworzenie, przy wsparciu z PROW 2007-2013, w sumie 44 tysięcy nowych miejsc pracy na terenach wiejskich, musi cieszyć zwłaszcza, że z pewnością powstało ich jeszcze więcej. Wynika to z tego, że po powstaniu nowej, nawet małej firmy, tworzy się wokół niej sieć powiązań biznesowych, a te powiązania generują kolejne miejsca pracy.

Na przykład salon fryzjerski powstający na wsi oznacza, że natychmiast pojawia się zapotrzebowanie na rożnego rodzaju kosmetyki-szampony czy lakiery oraz sprzęt. Muszą się więc znaleźć dostawcy takich towarów i dają zatrudnienie następnym osobom. Działa więc stara zasada -"pieniądz robi pieniądz".

Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,359ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE