Jak widzi krowa?

Wzrok jest dominującym zmysłem u bydła i odpowiada za około połowę informacji sensorycznych, które otrzymuje ono z otoczenia. Jego pole widzenia wynosi 330° – część tego obszaru stanowi widzenie obuoczne, które charakteryzuje się najbardziej wyraźnym widzeniem oraz zdolnością do oceny głębokości lub odległości. W celu uzyskania jak najlepszego widzenia bydło opuszcza głowę i kieruje wzrok na interesujący je bodziec. Pozostała część pola widzenia jest jednooczna. Tak duży obszar widzenia służy wykrywaniu drapieżników.

Jak widzi krowa?
Jak widzi krowa?

Obszar znajdujący się bezpośrednio za ogonem krowy nazywany jest martwym polem. Nagłe przejście do tego miejsca może doprowadzić do nieprzewidywalnego zachowania zwierzęcia. W związku z tym, najlepiej podchodzić do krowy z boku poruszając się w wolnym tempie, dzięki czemu jej nie spłoszymy.

Na filmie widać jak specyfika widzenia bydła wpływa na pokonanie drogi z namalowanymi białymi pasami.

Bydło jest mniej zdolne do rozróżniania obiektów różniących się intensywnością światła. Ponadto nie widzi koloru czerwonego tak dobrze jak ludzie. Zwiększa to widzenie kontrastu kolorów oraz sprawia, że cienie wyglądają bardziej ekstremalnie w porównaniu z tym, jak postrzegają je ludzie. Połącznie tego z ograniczoną percepcją głębi, blok cienia może wyglądać jak dziura w ziemi. Cienie, bardzo jasne światło i błyszczące odbicia rozpraszają lub spowalniają te zwierzęta badające swoje otoczenie, co można zaobserwować podczas przechodzenia krów w korytarzu.

Olbrzymi pożar gospodarstwa: spalona trzoda, poparzone bydło

Bydło jest również zmotywowane do przechodzenia z obszarów słabo oświetlonych do dobrze oświetlonych. I analogicznie – będą unikać przechodzenia z obszarów dobrze oświetlonych do ciemnych.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

jedenaście − 8 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE