Jak wybrać kombajn odpowiedni dla gospodarstwa?

Wybór kombajnu zbożowego to kwestia strategiczna z punktu widzenia prowadzenia gospodarstwa. Jak wybrać rozwiązanie dokładnie odpowiadające potrzebom gospodarstwa? Czy zdecydować się na kombajn tradycyjny, czy na rotorowy?

\"New

 

Podstawową różnicą konstrukcyjną między dwoma systemami omłotu ziarna jest  usytuowanie bębna młócącego. Układ rotorowy oznacza 2 wzdłużne rotory, gdzie omłot i separacja ziarna ze słomy odbywa się na rotorach, tradycyjny natomiast – sekwencję bębnów ustawionych poprzecznie.

Istnieje także różnica w sposobie działania maszyn. Proces  ścinania i podawania zboża przebiega analogicznie w przypadku dwóch konstrukcji, natomiast proces młócenia i separacji ziarna – stanowi podstawę dla rozróżnienia obu technologii. W tradycyjnym kombajnie proces omłotu i separacji odbywa się dynamicznie – bęben młócący wybija ziarna z kłosa. W przypadku kombajnu rotorowego, ziarno jest natomiast „wycierane” z kłosa – jest to proces mniej dynamiczny i najłagodniejszy dla ziarna (umożliwia osiągnięcie najniższego poziomu uszkodzenia ziarna, nawet od 0,1%). Co to oznacza z punktu widzenia rolnika? Jak wybrać właściwy sprzęt dla swojego gospodarstwa?


Po pierwsze – wielkość i topografia areału

"Dla dokonania właściwego wyboru przy zakupie kombajnu konieczne jest określenie, do obsługi jakiego areału ma służyć dany sprzęt oraz  czas w jakim chcemy to zrobić – mówi Józef Dębski, specjalista ds. produktu New Holland".  – "Każdy z typów kombajnu posiada liczne zalety. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że maszyny o konstrukcji rotorowej wskazane są do pracy na większych areałach o wysokiej kulturze uprawy. W przypadku areałów małych lub większych, ale podzielonych na kilka osobnych pól, sprawdzają się kombajny tradycyjne. Wśród modeli New Holland, znajdują się kombajny konwencjonalne z serii CX i rotorowe z serii CR. Dzięki doradztwu naszych specjalistów, każdy rolnik może wybrać maszynę, przy użyciu której zoptymalizuje efektywność swojej pracy w gospodarstwie" – dodaje.

 

Rotorowo – wydajnie i oszczędnie

Wśród zalet kombajnów rotorowych należy wymienić minimalizację uszkodzenia ziarna podczas omłotu. Predysponuje to tę technologię zbioru do dużych  gospodarstw trudniących się głównie produkcją ziarna siewnego, gdzie jakość ziarna jest priorytetem. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że kombajny rotorowe łatwo jest przezbroić na inne uprawy – np. trawy, kukurydzę czy rośliny strączkowe.

Kluczowymi cechami, które biorą pod uwagę rolnicy przed podjęciem decyzji o zakupie, są: mniejsze w porównaniu z konstrukcją tradycyjną jednostkowe zużycie paliwa (w litrach na tonę zebranego ziarna) oraz duża wydajność pracy. Kombajny rotorowe zostały zaprojektowane z myślą o tych rolnikach, którzy w krótkim czasie chcą zbierać znaczne areały.

New Holland zdobywcą rekordów

– "Nie sposób nie wspomnieć oficjalnego Rekordu Guinessa, jaki w sierpniu 2014 roku pobił kombajn rotorowy o największej mocy na świecie (653 KM) – New Holland CR 10.90. Zebraliśmy wtedy 797,656 ton pszenicy w ciągu 8 godzin" – mówi Józef Dębski.

Rekord został pobity w gospodarstwie rolnym HR Bourn and Sons Farm, położonym w miejscowości Grange de Lings w hrabstwie Lincolnshire. Pole zostało obsiane pszenicą odmiany Santiago jesienią 2013 roku, zanim jeszcze zostało wybrane roku do próby pobicia rekordu (w maju 2014). Oznacza to, że reprezentowało rzeczywiste warunki upraw panujące na świecie.

5 kwietnia 2017 marka New Holland ustanowiła kolejny rekord świata, tym razem podczas zbioru soi. W czasie 8 godzin, kombajn rotorowy CR8.90 zebrał 439,73 ton ziarna soi. Ustanowienie rekordu miało miejsce w brazylijskim stanie Bahia i zostało potwierdzone przez niezależnego arbitra – organizację RankBrasil.

Kombajny tradycyjne – z pełnym wykorzystaniem potencjału

Kluczową zaletą kombajnów zaprojektowanych do tradycyjnego sposobu omłotu jest efektywność w zastosowaniu przy mniejszych areałach oraz elastyczność przeznaczenia. Maszyny tradycyjne doskonale sprawdzają się na polach o nieregularnym kształcie oraz takich, na których znajdują się liczne przeszkody, jak słupy energetyczne czy drzewa. Konieczność wykonywania przez operatora licznych manewrów nie wpływa negatywnie na proces pracy ze sprzętem, który od pierwszego metra pola jest tak samo efektywny. Kombajny tradycyjne potrafią również dobrze zbierać zboże podczas trudnych żniw (łany poległe lub wilgotne), dzięki czemu mają wielu zwolenników.

\"Holland,

Analiza i wybór

– Najważniejsze, by przed podjęciem decyzji o zakupie kombajnu, skorzystać z profesjonalnej porady fachowca, który pomoże w doborze maszyny – mówi Józef Dębski. – Specjaliści New Holland zawsze pozostają do dyspozycji rolników. Ich zadaniem jest dokładne poznanie wymagań rolnika oraz dobór parametrów kombajnu tak, by praca w polu przy jego pomocy była jak najbardziej efektywna, komfortowa i ekonomiczna – dodaje.

Linia CX:

Modele z serii CX firmy New Holland, na nowo zdefiniowały pojęcie superkombajnów konwencjonalnych, a dowodem na ich nieprzemijający sukces jest liczba przeszło 15000 sprzedanych sztuk.

Asortyment CX7 i CX8 wyposażony w kabiny Harvest Suite™ Ultra oferuje wydajność charakterystyczną dla największych kombajnów, przy dodatkowo zwiększonej sprawności i osiągach. Modele zaopatrzone są w przełomowe rozwiązania techniczne: wytrząsacze słomy Opti-Speed™ z funkcją automatycznej regulacji szybkości pracy i dostosowują się do zmiennych warunków pracy, gwarantując doskonałą separację niezależnie od tego czy pracujemy w płaskim czy pofalowanym terenie. Połączenie wszystkich innowacyjnych systemów  kombajnów CX: Opti-Fan™, Opti-Clean™ , Opti-Spread™ czy  SmartTrax™ tworzy produkt, który zapewnia odpowiedni zbiór podczas żniw. Najwyższa jakość ziarna. Wyjątkowa jakość słomy.

Linia CR:

Seria kombajnów CR oparta jest na technologii Twin Rotor™ opracowanej przez New Holland ponad 40 lat temu z myślą o uzyskaniu jak najczystszej próbki ziarna i zminimalizowaniu ilości uszkodzonego ziarna. Będący okrętem flagowym marki, kombajn CR10.90 aktualnie dzierży rekord świata po zebraniu w ciągu 8 godzin największej ilości ziarna, to znaczy 797,656 ton. Wiodąca w swojej klasie kabina Harvest Suite™ Ultra ma więcej przeszklonych powierzchni i więcej przestrzeni, co zdecydowanie zwiększa komfort operatora podczas długich dni roboczych w trakcie żniw. Całkowicie zintegrowany system automatycznego prowadzenia wzdłuż łanu  IntelliSteer™ czyni zbiory jeszcze wydajniejszymi. Maszyna posiada zbiornik ziarna o pojemności 14500 litrów i osiąga wydajność rozładunku 143 litry na sekundę. System Dynamic Feed Roll™ zwiększający prędkość podawania i działający jednocześnie jako chwytacz kamieni wraz z rotorami typu Twine Pitch Plus to kolejny krok w rozwoju rotorowej technologii omłotu  poprawiający  wydajność oraz  utrzymujące  najlepszą w swojej klasie jakość ziarna i słomy.


Na opinię o marce New Holland Agriculture składa się powodzenie naszych klientów, producentów upraw i inwentarza, dostawców, winnic i dzierżawców. Przygotowaliśmy dla nich najszerszą ofertę nowoczesnych produktów i usług: pełną linię sprzętu od traktorów przez maszyny żniwne ładowarki teleskopowe, prasy i sieczkarnie samobieżne oraz usługi finansowe dostosowane do ich potrzeb i możliwości przez specjalistę z dziedziny rolnictwa. Partnerem finansowym marki New Holland jest CNH Capital, która stanowi źródło finansowania kapitału obrotowego i floty dealerów oraz oferuje konkurencyjne rozwiązania w zakresie finansowania zakupów i leasingu przez klientów nowego, a także używanego sprzętu. Profesjonalna sieć dealerów na całym świecie oraz dążenie marki New Holland do doskonałości gwarantują wyjątkową obsługę każdego klienta. Więcej informacji na temat marki New Holland można znaleźć w witrynie internetowej www.newholland.com 

 

Źródło i fot.: New Holland

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,624ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE