Jak założyć dobre stado reprodukcyjne kaczek?

Do stada reprodukcyjnego wybiera się kaczki zdrowe, prawidłowo zbudowane, z wyraźnie zaznaczonymi II-rzędowymi cechami płciowymi. Stado rodzicielskie zestawia się najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem spodziewanej nieśności.

Na 3 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem reprodukcji wprowadza się w żywieniu kaczek mieszanki bogatsze w składniki pokarmowe. Również rozpoczyna się symulację świetlną. Dzień świetlny dla kaczek w 25-26 tygodniu życia powinien wynosić 12 godzin. Tydzień później wydłużamy dzień świetlny do 13 godzin, a między 28 a 30 tygodniem do 14-15 godzin. W tym czasie zwiększa się także moc światła  do 4-5 W/m2. W czasie produkcji z chwilą zmniejszenia nieśności wydłuża się dzień świetlny kaczkom do 16-17 godzin.

W pomieszczeniu zapewnia się temperaturę 10-12°C. Kacznik powinien być suchy i dobrze wentylowany. Obsada ptaków na 1 metrze kwadratowym powinna wynosić 2 do 3 sztuk. Stosunek kaczorów do kaczek w stadzie reprodukcyjnym powinien kształtować się na poziomie 1 : 5-6. Przed nieśnością kaczki należy odrobaczyć.

W pomieszczeniu rozmieszcza się oprócz karmideł i poideł gniazda otwarte, przeznaczając jeden otwór gniazdowy na 3-4 kaczki. W małych gospodarstwach, kaczki utrzymuje się w pomieszczeniach z dostępem do wybiegów bądź pastwiska.

\"AgroNews,W okresie reprodukcji kaczki żywi się mieszankami paszowymi zawierającymi 16% białka ogólnego i 2850 kcal energii metabolicznej (11,9 MJ) oraz 4,5 włókna w 1 kg mieszanki. Ze względu na bardzo dobre żerowanie w małych gospodarstwach ptaki te żywi się przeważnie paszami gospodarskimi. W dawce pokarmowej podaje się maksymalnie 50% pszenicy, 30% jęczmienia, 15% owsa, 10% żyta, 30% otrąb pszennych, po 5% nasion łubinu, grochu lub bobiku, 15% suszu z traw, 20% parowanych ziemniaków, 30% zielonki i 1% premiksu. W dawce pokarmowej nie może być więcej niż 60% zbóż i 10% nasion motylkowych. Należy także pamiętać, że przez cały okres reprodukcji podaje się kaczkom w oddzielnych karmidłach mieszankę mineralną, w skład której wchodzi: kreda pastewna, MMD i żwir wymieszane w proporcji objętościowej 1:2:4.

Kaczki niosą intensywnie do godziny 9.00 rano (do 90% zniesionych jaj). Wobec tego zbiór jaj rozpoczyna się we wczesnych godzinach rannych, co dwie godziny. Jaja ściołowe należy zbierać szybko. Po odrzuceniu jaj z wadami budowy i uszkodzonych, pozostałe myje się pod bieżącą wodą o temperaturze 18-20°C, a następnie odkaża się przez zanurzenie w roztworze środka odkażającego. Można także jaja kacze odkażać na sucho parami formaldehydu. W tym celu na 1m3 komory do odkażania przeznacza się roztwór 21 ml wody i 21 ml formaliny dodając do niego 17 g nadmanganianu potasu. Zabieg ten powinien trwać przez 30 minut w temperaturze 22-26°C i przy wilgotności 75%.

Tak przygotowane jaja przechowuje się przez 7 dni, w temperaturze 10-15°C i przy wilgotności względnej 65-70%. Przy dłuższym przetrzymywaniu jaj temperaturę w magazynie należy obniżyć do 8-12°C, a wilgotność względną zwiększyć do 75%.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Uproszczenia w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja br. Co się zmienia?

25 maja br. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie zostało opublikowane...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics