Jak zdrowo odchować gęsi?

Lęgi piskląt gęsich rozpoczynają się z początkiem marca. Od tego czasu do końca czerwca hodowcy mogą je nabywać w jednym z uznanych przez weterynarię zakładów wylęgowych. Niezmiernie istotnym elementem jest zapewnienie właściwych warunków środowiskowych dla piskląt.

\"\"

Pisklęta powinny być zdrowe, pokryte lśniącym, gęstym puchem, z zagojoną pępowiną i mieć proste szeroko rozstawione nogi. Powinny ważyć powyżej 90 g. Przewozić je należy w wyścielonych wełną drzewną lub długą sieczką  jednorazowych kartonach, względnie zdezynfekowanych pojemnikach plastikowych ogrzanych wcześniej do temp. 20–24oC. Pojemniki z pisklętami należy zakryć pokrywą, co chroni je przed wychłodzeniem i odwodnieniem. W czasie magazynowania i transportu piskląt

należy zapewnić im przez cały czas wilgotność względną 65–70 proc. Transport do małych stad w chowie przydomowym zwykle odbywa się samochodami osobowymi, w których to można regulować temperaturę (20–25oC) i dopływ świeżego powietrza. Przegrzanie lub schłodzenie piskląt zmniejsza odporność, co skutkuje skazą moczanową, względnie salmonellozą.

Przywiezione pisklęta trafiają do uprzednio przygotowanej wychowalni (oczyszczonej, umytej, zaścielonej, zdezynfekowanej, nagrzanej, dobrze wentylowanej i oświetlonej przy wilgotności przez pierwsze dni 65–70% do 60–65% w późniejszym okresie).  Przed ścieleniem należy posypać na posadzkę wapno hydratyzowane lub superfosfat w ilości 250–500 g/m2, przez co osusza się i dezynfekuje teren. Po zaścieleniu i rozstawieniu sprzętu pomieszczenie dezynfekuje się dostępnym w handlu preparatem o możliwie najszerszym spektrum działania, może być to m.in. Virkon. Najlepszym materiałem ściółkowym jest słoma żytnia, może być też jęczmienna lub pszenna. Wentylacja ma na celu usunięcie             z pomieszczenia szkodliwych gazów (amoniaku i dwutlenku węgla). Norma ruchu powietrza w wychowalni wynosi 0,2–0,3 m/s, przy czym w lecie zwiększa się do 1 m/s.

Wymagania ptaków względem temperatury w wychowalni są następujące:

Wiek gęsi

Temp. °C w

wychowalni

Temperatura, °C

w  dniach

w  tygodniach

pod sztucz. kwoką

w  wychowalni

1 – 3

29 – 27

31 – 29

26 – 25

4 – 7

1

27 – 25

29 – 27

25 – 23

8 – 14

2

25 – 23

27 – 25

22 – 21

15 – 21

3

23 – 32

25 – 23

21

22 – 28

4

22 – 21

23 – 21

20

29 – 49

5 – 7

18

18

18

Temperaturę mierzono na wysokości grzbietu ptaków.

Wychowalnię można ogrzewać różnymi sposobami. Preferuje się ogrzewanie centralne i gazowe. Można stosować też grzejniki olejowe, względnie ogrzewanie poprzez nawiew ciepłym powietrzem. W każdym przypadku należy wziąć pod uwagę równomierne rozmieszczenie źródeł ogrzewania w celu zapewnienia wyrównanej temperatury                               w pomieszczeniu. Z uwagi na ograniczoną zdolność wyrównywania strat ciepła w organizmie do 4 tygodnia życia piskląt poleca się wstawienie do wychowalni dodatkowych źródeł grzewczych tzw. sztucznych kwok w postaci promienników podczerwieni czy kwok gazowych. Z reguły temperatura pod dodatkowym źródłem ciepła jest wyższa o 4–5oC. Sztuczne kwoki mocuje się na wysokości 40–50 cm i podnosi w miarę wzrostu gąsiąt. Jedna wystarcza na 50 gąsiąt.

Od 4 tygodnia przyzwyczajamy gąsięta do niższych temperatur, co ma duże znaczenie w aklimatyzacji przy wyjściu ptaków w pogodny dzień na wybieg i następnie na pastwisko.

Na początku odchowu przez 2–3 dni, kiedy gąsięta przyuczają się do pobierania paszy i wody, oświetlenie o natężeniu 4–5 W/m2 powinno być całodobowe, po czym skraca się do 14–16 godz./dobę o mniejszej mocy, tj. 2–3 W/m2. W przerwie nocnej oświetlenie może być koloru białego lub czerwonego o intensywności 1 W/m2. Podobne oświetlenie stosuje się pod wiatą, gdzie gąsięta mogą przebywać już od 7 tygodnia życia.

Często popełnianym błędem w odchowie gęsi jest zbyt duża obsada. Przekroczenie norm może skutkować spowolnieniem wzrostu, zwiększeniem upadków i gorszym opierzeniem. Wielkość obsady dla gąsiąt nie powinna przekraczać:

  • 10 szt./m2 do 1 tyg. życia,
  • 5 szt./m2   do 2 tyg. życia,
  • 3 szt./m2  od 3–5 tyg. życia,
  • 2 szt./m2  pow. 6 tyg. życia.

Po przywiezieniu piskląt i umieszczeniu w wychowalni należy je napoić przez zanurzenie dzioba w czystej wodzie o temperaturze pokojowej. W pierwszych 2 tygodniach można używać poidełek odwracalnych w liczbie jedno na 30 gąsiąt.

Paszę w pierwszym okresie odchowu podawać można na kartonach lub tackach.

Wszystkie ptaki powinny mieć zapewniony jednoczesny dostęp do poideł i karmideł.

Zaleca się następujące długości dostępu gąsiąt do brzegu poideł i karmideł korytowych:

Wiek gęsi (tyg. życia)

Długość brzegu poidła cm

Długość brzegu karmidła  cm

do 2.

2  –  3

4

od 2 . do 4.

4  –  5

7  –  9

od 5. do 7.

6  –  7

10  –  15

powyżej 7.

7

20  –  25

Dla zdrowia i dobrej kondycji gąsiąt celowym jest urządzenie wybiegów częściowo zadaszonych w pobliżu wychowalni, aby miały możliwość wychodzenia na świeże powietrze już od 2 tygodnia życia.

Gąsięta szczepi się przeciw chorobie Derzsy’ego w 9–14 dnia życia.

Celem zabezpieczenia przed pasożytami układu pokarmowego gąsięta należy odchowywać w izolacji od gęsi dorosłych, po raz pierwszy należy odrobaczyć po miesięcznym pobycie na pastwisku i powtórnie po 3–4 tygodniach.

Niepowodzenia w wychowie gąsiąt mogą wynikać z nieprzestrzegania podstawowych opisanych wymogów. Gąsięta nie mogą też moczyć puchu, aby się nie przeziębiły i nie wystąpiła u nich skaza moczanowa. Ptaki te są bardzo wrażliwe na stresy i przenosić je w inne miejsca należy bardzo ostrożnie.

Janusz Wojciechowski
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics