Jak zwalczyć samosiewy rzepaku?

Samosiewy  rzepaku niezwalczone w odpowiednim czasie sprzyjają rozwojowi mątwika burakowego. Gęste systemy korzeniowe rzepaku w okresie letnim produkują dużo wydzielin, które stymulują intensywne wykluwanie się larw mątwika z cyst co powoduje namnożenie się szkodnika. Proces następuje bardzo szybko, kiedy temperatura gleby przekracza 20 oC.

Jak zwalczyć samosiewy rzepaku?

W tym roku po zbiorze rzepaku mieliśmy dużo dni z wysokimi temperaturami co oznacza, że nie zwalczone samosiewy mogą spowodować nawet 5 krotne zwiększenie populacji mątwika w glebie.

Na polach, które występują w płodozmianie z burakami cukrowymi należy koniecznie przerwać wegetację samosiewów rzepaku (mechanicznie lub chemicznie).

Pozostawienie samosiewów jako składnika międzyplonu lub nie zniszczenie w czas zawsze skutkuje obniżką plonów buraków cukrowych uprawianych na tych polach w następnych latach.

Więcej informacji o mątwiku burakowym dostępne jest w broszurze tematycznej.

Źródło: LIZ

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics