Jaka będzie sytuacja na rynku mleka? Mamy komentarz eksperta

Jaka będzie końcówka tego roku w branży mleczarskiej? Co czeka nas w 2017 roku? Sytuację komentuje Lech Karendys, Dyrektor Wydziału Handlu SM MLEKPOL w Grajewie.

 

\"rolnictwo,

 

Sytuacja na rynku mleka surowego, a szczególnie tłuszczu mlecznego nadal jest skomplikowana. Eksport masła poza Unię Europejską jest bardzo duży. Wciąż obserwujemy spadek podaży mleka surowego w Europie. Moim zdaniem trend ten utrzyma się przez co najmniej sześć kolejnych miesięcy.

Wciąż mamy do czynienia z deficytem tłuszczu mlecznego. Ceny masła poszybowały w górę i jest to już zauważalne również w koszyku konsumenta. Póki co nie widać symptomów poprawy tej sytuacji.

Zawarte wcześniej, w kwietniu i maju duże kontrakty eksportowe realizowane są w dłuższej perspektywie. Z powodu deficytu tłuszczu mlecznego na rynku, kontrakty są przekładane na następny okres. W Europie wciąż brakuje masła i śmietanki w płynie. Ponadto, producenci wyrobów mleczarskich w wyniku spadku podaży mleka surowego nie będą mogli gwarantować pełnych dostaw produktów mlecznych na rynek detaliczny.

Trudno w sposób jednoznaczny stworzyć dziś scenariusz dla polskiego mleczarstwa. Niebagatelne znaczenie ma zawarcie umów międzynarodowych CETA i TTIP. Obie mogą być powodem prawdziwych kłopotów rolników i wytwórców produktów spożywczych w Unii Europejskiej, także w Polsce. Na umowach tych najbardziej skorzystają Kanada i USA, które mają nadwyżkę żywności. Ta z kolei jest tańsza, ale również zdecydowanie innej jakości. Ucierpi na tym m.in polski konsument, ale najwięcej szkód z tego typu umów doświadczy polski rolnik, w tym producenci mleka, szczególnie ci najmniejsi. Rodzinne gospodarstwa, których jest u nas większość, nie mają szansy na konkurowanie z rolniczymi potentatami.

Drugą, bardzo istotną sprawą dla sektora mleczarskiego, nie tylko w Polsce, jest niestabilna sytuacja na rynku mleka surowego. Unijny program wsparcia sektora mlecznego to dobre rozwiązanie, choć jak to zwykle bywa, nie idealne i nie do końca rozwiązujące problemy polskich producentów mleka. Wielu rolników w poprzednich latach bardzo dużo zainwestowało w gospodarstwa produkujące mleko, widząc w tym możliwość rozwoju. Większość tych inwestycji pochodziła z kredytów. Unowocześnienie produkcji mleka wiąże się z wprowadzeniem jeszcze większej automatyzacji, a to ogromne koszty. To, co stało się na rynku mleka po zniesieniu kwot mlecznych dla wielu z nich oznaczało bankructwo. Kwoty zniesiono za późno, a obecna interwencja w ograniczenie produkcji mleka mija się z celem. Unijna pomoc finansowa to rozwiązanie niejednego problemu, ale nie można zapominać o konieczności zdecydowanie szybszej interwencji na rynku, w postaci wykupu nadmiaru produktów mlecznych przez agendy do tego powołane i kierowanie ich np. na pomoc humanitarną. Jeśli to się nie stanie, najprawdopodobniej zagęszczenie produktów na światowym rynku będzie tak duże, że spowoduje zachwianie podaży i popytu, co ma bezpośredni wpływ na spadek cen sprzedaży.

SM MLEKPOL – wstępne podsumowanie roku 2016
Sytuacja SM MLEKPOL mimo zawirowań na rynkach jest stabilna. To nie był łatwy rok, ale wciąż płacimy rolnikom wysokie ceny mleka. zapewniając stabilne dostawy surowca. Konsumenci cenią wyroby Mlekpolu, dzięki czemu nie mamy zapasów, sprzedając wszystko na bieżąco. Zanotowaliśmy wzrosty sprzedaży w naszej najbardziej znanej marce, czyli Łaciate.

Pozostałe produkty w tej marce jak serki śmietankowe do smarowania czy nowość – jogurty bez laktozy również cieszą się powodzeniem wśród osób robiących zakupy.

Wzrosła także sprzedaż serów dojrzewających MLEKPOL, śmietany i śmietanki oraz twarogów. Jeśli chodzi o eksport MLEKPOL-u, nadal dominującym rynkiem eksportowym jest Azja. Tu niezmiennie Chiny, Pakistan, Wietnam, Indonezja. Nowymi dla nas obszarami eksportu są Korea Południowa i Japonia. Po Afryce Północnej, gdzie nadal dużo eksportujemy rozpoczęliśmy wstępne rozmowy handlowe z krajami Afryki Południowej. Wciąż odnotowujemy bardzo duże wzrosty sprzedaży do Izraela, na Wyspy Brytyjskie i do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Lech Karendys, Dyrektor Wydziału Handlu SM MLEKPOL w Grajewie, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kalkulator płatności dla gospodarstwa. Sprawdź ile pieniędzy dostaniesz?

15 marca br. ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kolejnej kampanii. Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dzień 10 czerwca br....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics