Jaka przyszłość rolnictwa ekologicznego w Polsce?

Komisja Europejska kończy konsultacje w sprawie zmiany europejskich przepisów dotyczących produkcji ekologicznej – podaje "Rzeczpospolita".

Zdaniem Jerzego Chróścikowskiego, Przewodniczącego NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych i wiceprzewodniczącego COPA (europejskiej federacji rolniczych związków zawodowych) wiele z przygotowywanych zmian legislacyjnych może być szkodliwych dla rolnictwa ekologicznego w Polsce, a nawet zagrażać jego bytowi.

Jako przykład podaje m.in. chęć wprowadzenia w życie przez KE aktów delegatywnych, które umożliwiałyby wprowadzanie konkretnych przepisów w poszczególnych krajach, bez koniec konsultacji i w arbitralny sposób.

Kolejne niebezpieczeństwo zdaniem Chróścikowskiego to planowane ograniczenia w dotacjach unijnych dla gospodarstw ekologicznych w zależności od ich areału.

 

\"\"

 

– We wstępnej fazie konsultacji na ten temat okazało się, że pełne dopłaty unijne mają obejmować tylko małe gospodarstwa ekologiczne do dziesięciu hektarów, teraz po rozmowach i konsultacjach zwiększa się to do dwudziestu hektarów, ale my domagamy się, aby dopłaty te obejmowały gospodarstwa przynajmniej pięćdziesięcio-hektarowe – powiedział Chróścikowski.

I podkreśla, że związkowcy będą o to walczyć, gdyż ekologiczne produkty spożywcze, właśnie z dobrze rozwijających się gospodarstw ekologicznych mogą być hitem eksportowym Polski.

A bez odpowiednio dużych dopłat gospodarstwa ekologiczne będą bankrutować.
– Na pewno nie pozwolimy na taki scenariusz – zaznacza Chróścikowski. – Rolnicy są najpierw namawiani, aby zwiększali areał swoich gospodarstw, a teraz chce się ich za to karać. To niedopuszczalne.

Czytaj także:
Polska jest wolna od GMO!

Zboże coraz tańsze!
Zmiana podziału środków PROW 2007-2013

Szef rolniczej Solidarności zadeklarował też, że będzie zabiegał o interesy rolników prowadzących tego rodzaju uprawy i hodowle, bo bez odpowiednich dopłat wiele z nich może zbankrutować, co będzie tworzyć na wsi nowych bezrobotnych.

Rolnicza Solidarność, chce też, aby jej żądania były wspierane w UE przez resort rolnictwa, który też powinien się zająć zmianami unijnych przepisów w sprawie produkcji ekologicznej.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics