SGGW w gronie najwybitniejszych ośrodków naukowych świata

Pracownicy naukowi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprezentują najnowsze wyniki badań w sesji tematycznej Światowego Forum Krajobrazu. Uczelnia znalazła się w gronie najwybitniejszych ośrodków naukowych świata, obok Uniwersytetu Yale, międzynarodowych instytutów badawczych i sieci naukowych prezentujących własne osiągnięcia w trakcie Forum.

Światowe Forum Krajobrazu, w poprzednich latach organizowane było pod nazwą Forest Day i Agriculture and Rural Development Day. Forum jest platformą wymiany poglądów politycznych, naukowych, organizacyjnych i  rozwiązań praktycznych, dotyczących szeroko pojmowanych obszarów łączących cele zrównoważonego rozwoju z polityką klimatyczną, ocenianą z poziomu krajobrazu.

 

\"\"

 

Krajobraz, w tym rozumieniu, oznacza zarówno ludzi, jak i przestrzeń w której żyjemy, zachodzące zmiany w naszym otoczeniu i interakcję oddziaływań człowieka na otoczenie.

Podczas negocjacji klimatycznych, użytkowanie ziemi, rodzaje użytkowania ziemi i zmiany w użytkowaniu ziemi, odnoszące się głównie do leśnictwa, rolnictwa i gospodarowania zasobami wody, są głównym elementem, który wymaga, przede wszystkim, znajomości zachodzących procesów w tych poniżej wymienionych ekosystemach, umożliwiających podejmowanie właściwych decyzji politycznych.

Organizowane corocznie, w ramach negocjacji klimatycznych specjalne sesje, mają za podstawowe zadanie przekazanie najnowszych trendów i wyników badań, rozwiązań technologicznych i oceny reakcji społecznych na wszystkie nowości ze świata nauki, przemysłu i polityki, które poddawane są szerokiej ocenie i weryfikacji.
Jest to również ogromne wyróżnienie zespołów badawczych, koncernów przemysłowych, polityków i grup pozarządowych, które uzyskują możliwość prezentowania swoich dokonań podczas Forum.

Po raz pierwszy, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie została wybrana, do grona organizatora sesji podczas negocjacji w ramach UN FCCC. Uczelnia znalazła się w gronie najwybitniejszych ośrodków naukowych świata, obok Uniwersytetu Yale, międzynarodowych instytutów badawczych i sieci naukowych organizacji takich, jak IUFRO, EFI, CIFOR, CATIE.

W trakcie sesji, którą prowadzi prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz, kierownik Katedry Użytkowania Lasu Wydziału Leśnego pracownicy naukowi SGGW zaprezentują referaty, zawierające następujące tezy:
1. Zmiany zachodzące w otaczającym nas środowisku są wywoływane w bardzo dużym stopniu działalnością człowieka.
2. Z naukowego punktu widzenia, istotnym wyzwaniem jest określenie, w jakim stopniu, w jaki sposób i z jakimi konsekwencjami dalszych zmian mamy do czynienia w obliczu zmian klimatycznych.
3. Nie ulega przy tym wątpliwości, że użytkowanie ziemi, zmiany w użytkowaniu ziemi i w leśnictwie odnoszą się bezpośrednio do konieczności poznania i zrozumienia funkcjonowania ekosystemów rolniczych, leśnych i wodnych.
4. Wszystkie powyżej wymienione ekosystemy – traktowane i poznawane oddzielnie – nie zapewniają pełnego rozumienia ich funkcjonowania.
5.  Ta sytuacja wymusza na badaczach zachodzących zjawisk, w tym zmian wywoływanych zmianami klimatycznymi, znalezienie różnych punktów odniesień i porównań. Jednym z nich – jest ocena zachodzących zmian z poziomu krajobrazu.
6. SGGW jest największym i odpowiednio przygotowanym  Uniwersytetem, który prowadzi szerokie badania i edukację w tym zakresie.
7. Wyniki badań, ułożone w odpowiednia sekwencję prezentacji w odniesieniu do użytkowania zasobów leśnych, rolnych i gospodarowania zasobami wodnymi, łączącymi elementy krajobrazowe, są oryginalnym rozwiązaniem zarówno metodycznym, jak i badawczym.

Wszystkie pozostałe informacje – dotyczące abstraktów i krótkiej charakterystyki prezentujących wyniki, można znaleźć na  stronie Global Landscape Forum – Technical sessions.

(http://www.landscapes.org/agenda-item/day-1-nov-16-2/technical-networking-sessions/technical-networking-sessions-slot-2/landscapes-holistic-approach-forests-water-agriculture-systems-context-climate-change/#.UoSZ1uWzpLs )

Sesja odbędzie się 16 listopada br. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w godz. Od 16.30 do 18.30.
Szczegółowych informacji dotyczących prezentacji wyników badań udziela prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz, tel. 693 39 70 61.

Źródło: SGGW
Redakcja AgroNews, fot.:sxc

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE