Jaką strategię ochrony fungicydowej zbóż ozimych obrać, uwzględniając obecną sytuację ekonomiczną?

Kompleksowy program ochrony fungicydowej zbóż jest zwykle oparty na trzech zabiegach T1, T2 i T3.

Zabieg T1 – dobry start po zimie

Pierwszy zabieg T1 przypada na fazę BBCH 30-32, czyli od początku strzelania w źdźbło (BBCH 30) do maksymalnie fazy drugiego kolanka (BBCH 32). W przypadku tej aplikacji kluczowa jest skuteczna ochrona przed chorobami podstawy zbóż, mączniakiem prawdziwym, rdzą oraz septoriozami.

Septorioza paskowana liści pszenic

Ochrona fungicydowa zbóż – T2 zabieg konieczny

Górne liście zbóż, czyli liść podflagowy oraz liść flagowy, generują około 50% plonu pszenicy ozimej. Dlatego kluczowym jest utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji. Optymalne dokarmienie w składniki pokarmowe oraz skuteczna ochrona przekłada się na utrzymanie tych liści w ,,czystości”. Dobrze wykształcone oraz zdrowe liście dają roślinie możliwość optymalnego prowadzenia procesu fotosyntezy.

W technologii trójzabiegowej zabieg T2 przypada na fazę BBCH 37-49, czyli od początku fazy jeszcze nierozwiniętego, ale widocznego już liścia flagowego do końca rozwoju kłosa w pochwie liściowej. Choroby, na których należy głównie skupić się w tej fazie, to mączniak prawdziwy, septoriozy, rdze oraz brunatna plamistość liści.

Rdza brunatna

Zabieg T3 – walka o jakość plonu

Jest to tak zwany zabieg na kłos, czyli ostatni zabieg, ograniczający choroby, które pojawiły się na roślinie we wcześniejszych fazach oraz zapewniający skuteczną ochronę kłosa, co jest szczególnie istotne w budowaniu jakości plonu.

Optymalny produkt na trudne czasy

Oczywiście dobór optymalnej technologii ochrony powinien być opary na monitoringu kondycji plantacji oraz warunków zewnętrznych. Jednym z rozwiązań dedykowanych do ochrony w terminie T2 zbóż ozimych jest Tazer® ProPak. W skład rozwiązania wchodzą dwa produkty, czyli Tazer®250 SC oraz Joust® 250 EC, które oparte są o substancje czynne z różnych grup chemicznych o uzupełniającym się działaniu.

Azoksystrobina zawarta w Tazer®250 S.C. zakłóca procesy energetyczne w wyniku wywołania zaburzeń w mitochondrialnym transporcie elektronów patogena. W roślinie przemieszcza się szybko, działa zapobiegawczo i interwencyjnie.

Protiokonazol z Joust® 250 EC blokuje syntezę składników błon komórkowych grzybów. W roślinie przemieszcza się wolno, zapewniając długotrwałe działanie. Takie połączenie, oprócz wprowadzenia elementu strategii antyodpornościowej, zapewnia skuteczną i długotrwałą ochronę przed patogenami grzybowymi.

Tazer® ProPak, dzięki możliwości elastycznego zastosowania, jest dedykowany do ochrony przed takimi chorobami jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistość liści, rdza brunatna pszenicy, septorioza paskowana liści, septorioza plew, plamistość siatkowa jęczmienia, rynchosporioza zbóż, rdza karłowa jęczmienia, fuzarioza kłosów, czerń zbóż, brunatna plamistość liści, rdza koronowa owsa. Dodatkową zaletą jest możliwość rejestracyjnego zastosowania w rzepaku ozimym  przeciwko czerni krzyżowych, mączniakowi prawdziwemu, suchej zgniliźnie kapustnych, zgniliźnie twardzikowej oraz szarej pleśni.

Septorioza paskowana liści pszenic
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics