Jest wstępne, międzyinstytucjonalne porozumienie ws. handlu UE-Ukraina

Przedstawiciele państw członkowskich UE potwierdzili wczoraj wstępne porozumienie — zawarte tego samego dnia między prezydencją Rady a Parlamentem Europejskim — ws. zawieszenia ceł i kontyngentów przywozowych na ukraiński eksport do UE. Ma służyć skuteczniejszej ochronie unijnych rynków i rolników – podaje euractiv.pl

Jest wstępne, międzyinstytucjonalne porozumienie ws. handlu UE-Ukraina

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły w poniedziałek (8 kwietnia) nowe wstępne porozumienie w którym przewidziano również „hamulec bezpieczeństwa” wobec większej niż dotychczas  liczby produktów. Negocjatorzy zgodzili się, by w ramach wzmocnionej ochrony unijnych rolników mógł on być stosowany nie tylko wobec drobiu, jaj i cukru, ale również wobec owsa, kaszy, kukurydzy i miodu (oznacza to rozszerzenie automatycznego mechanizmu ochronnego na cztery dodatkowe produkty).

Przedstawiciele PE i belgijskiej prezydencji w Radzie UE uzgodnili, że cła importowe i kontyngenty na ukraiński eksport produktów rolnych do UE zostaną przedłużone na kolejny rok. Mechanizm służący ochronie unijnych rolników ma obowiązywać do 5 czerwca przyszłego roku.

Dłuższy okres referencyjny i krótszy czas uruchamiania hamulców 

W razie wystąpienia znaczących zakłóceń na całym rynku UE lub na rynkach tylko jednego albo kilku państw UE, których powodem byłby import z Ukrainy, projekt rozporządzenia gwarantuje, że Komisja może szybko „nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne”.

Negocjatorzy zgodzili się ponadto wydłużyć okres referencyjny służący za podstawę do uruchomienia tego automatycznego środka ochronnego. Oznacza to, że jeśli przywóz tych produktów przekroczy średnią wielkość odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym 2022 i 2023 r. — cła zostaną ponownie nałożone.

W porozumieniu przewidziano również skrócenie czasu na aktywację automatycznego środka ochronnego z 21 do 14 dni. PE i Rada UE będą jeszcze musiały formalnie zatwierdzić wynegocjowane porozumienie. Parlament ma głosować w tej sprawie jeszcze w kwietniu.

Autor Barbara Bodalska | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics