Jurgiel zapowiada akcję ws. składania e-wniosków o dopłaty bezpośrednie

– We współpracy z izbami  rolniczymi zamierzamy przeprowadzić akcję przygotowania rolników  do składania wniosków elektronicznych o dopłaty bezpośrednie – zapowiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

\"rolnictwo,

Minister rolnictwa wziął udział w konferencji "Polskie rolnictwo dziś i jutro-szanse i zagrożenia" Mazowieckiej Izby Rolniczej. Podczas spotkania zwrócił uwagę, że należy wykorzystać izby rolnicze jako potencjał edukacyjny, kontrolny i oceniający. Zapowiedział też wspólną akcję z samorządem rolniczym skierowana do rolników.

– We współpracy z izbami  rolniczymi  zamierzamy przeprowadzić  akcję przygotowania rolników  do składania wniosków elektronicznych o dopłaty bezpośrednie – powiedział Jurgiel.

Zapasy OMP i walka z ASF

Szef resortu rolnictwa zwrócił także uwagę na korzystną sytuację na rynkach rolnych, zwłaszcza na rynku mleka i wieprzowiny. Jednocześnie podkreślił zagrożenia wynikające z dużych zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka.

– Istotnym jest wypracowanie na poziomie UE strategii eliminacji zapasów interwencyjnych OMP bez dalszego zaburzania sytuacji na tym rynku oraz sprzedaż OMP z zapasów (powyżej ceny interwencyjnej) – podkreślił minister.

W odniesieniu do rynku wieprzowiny szef resortu powiedział, że w Polsce problemem ciągle pozostaje afrykański pomór świń, co powoduje destabilizację sytuacji na rynku wieprzowiny i niepokój w regionach dotkniętych tą chorobą.

Doradztwo rolnicze do zmiany

Szef resortu rolnictwa przedstawił  także zmiany dotyczące doradztwa rolniczego, które podlega obecnie ministrowi właściwemu do spraw wsi.

– Podstawą dalszego rozwoju doradztwa jest: dostosowywanie oferty doradztwa do zmieniających się potrzeb rolników, uwarunkowań lokalnych oraz silniejsze włączenie go w realizację zadań na rzecz rozwoju rolnictwa i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejski – podkreślił minister Jurgiel.

Plany resortu na następny rok

Minister wskazał też priorytety działalności doradczej na przyszły rok. Zaliczył do nich m.in. upowszechnianie wiedzy i informacji na temat zapobiegania i zwalczania ASF i ptasiej grypy, z uwzględnieniem bioasekuracji, wsparcie wdrażania systemów płatności bezpośrednich w ramach WPR na lata 2015-2020, wzmocnienie działań na rzecz transferu wiedzy pomiędzy nauką a praktyką rolniczą, promowanie działań prośrodowiskowych,  przeciwdziałających zmianom klimatycznym i ułatwiających dostosowania do tych zmian, działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i pozarolniczych funkcji wsi oraz upowszechnianie wiedzy na temat przeciwdziałania antybiotykooporności u ludzi i zwierząt.

Rozwój spółdzielczości rolników

Szef resortu rolnictwa omówił również projekt ustawy o spółdzielniach rolników, który rząd przyjął w lutym tego roku. Obecnie prowadzone są konsultacje z Komisją Europejską w zakresie pomocy publicznej, którą ustawa przewiduje. Główne cele funkcjonowania spółdzielni rolników to w szczególności prowadzenie działalności gospodarczej na rzecz swoich członków w zakresie planowania przez nich produkcji, dostosowanie skali i jakości tej produkcji do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży, organizacja sprzedaży produktów swoich członków oraz koncentracja popytu i organizacja zakupu środków do produkcji rolnej.

Redakcja AgroNews, fot.MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics