Jurgiel do KE: jaki jest wpływ koronawirusa na rynek mleka

Krzysztof Jurgiel, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego skierował zapytanie do Komisji Europejskiej na temat wpływu koronawirusa na unijny rynek mleka.

Krzyssztof Jurgiel, mleko, rynek mleka, koronawirus,

– Pandemia COVID-19 spowodowała znaczne zmniejszenie popytu UE i krajów spoza UE na produkty mleczne. Jest to poważne zagrożenie dla sektora mleczarskiego UE. Sytuacja na tym rynku, w ostatnim roku stabilna, zmieniła się: drastyczny spadek cen, trudności w eksporcie produktów, gwałtowny wzrost cen opakowań, wzrost cen frachtów czyni nieopłacalny eksport do krajów trzecich – pisze w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej europoseł Krzysztof Jurgiel.

Zdaniem Jurgiela ograniczenie konsumpcji spowodowane między innymi całkowitą utratą rynku HoReCa (sektor hotelarski i gastronomiczny ), oznacza realne niebezpieczeństwo dla rolników i przetwórców. Zdaniem ekspertów już dziś europejski sektor mleczarski traci 120 mln Euro.

Jurgiel pyta KE

W związku z tym Jurgiel pyta KE, jak zapewni sprawne funkcjonowanie jednolitego rynku, biorąc pod uwagę wprowadzane przez niektóre państwa ograniczenia związane z zamykaniem granic i obowiązkiem pozostawania w kwarantannie dla pracowników poruszających się między państwami członkowskimi. Poza tym europoseł chciałby się dowiedieć, jakie działani podejmie KE, by zapewnić, że ten rynek nie będzie przedmiotem niepotrzebnych w sytuacji występowania siły wyższej ograniczeń wynikających z prawa konkurencji.

Jurgiel domaga się także odpowiedzi, czy zostanie uruchomiona możliwość prywatnego przechowywania wszystkich produktów mlecznych (SMP, masła, wszystkich rodzajów serów, mrożonego mleka lub twarogu bawolego) w celu uzupełnienia interwencji publicznej i przy jakim poziomie strat Komisja planuje uruchomienie interwencyjnego skupu SMP. Ponadto pyta, czy Komisja planuje przeznaczyć dodatkowe środki na wsparcie działań związanych z utratą rynków eksportowych na skutek COVID-19.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE