Pomóc uprawom zniwelować stres. Komunikat fitosanitarny PROCAM

Za nami kilkanaście dni z niskimi temperaturami, a przed nami kolejne dni bez deszczu. W związku z tym ważne jest w ochronie roślin niwelowanie stresu fizjologicznego związanego z niskimi temperaturami oraz warunkami braków wilgotności w profilu glebowym.

Braki wilgotnościowe i przemrożenia powodują zwiększenie niedoborów mikroelementów w roślinie oraz zwiększają poziom zasolenia gleby. Przesuszenie i zamieranie liści powoduje zmniejszenie powierzchni asymilacyjnych roślin, wiąże się to z gorszym przygotowaniem ich do zawiązywania kwiatów czy wytwarzania kolejnych liści. Pamiętajmy także, że stres oznacza gorsze odbudowanie systemu korzeniowego po zimie.

– Przygotowujemy dla roślin takie mieszanki witaminowo aminokwasowe, Proleaf MAX 4.0 z dodatkiem Proleaf MAKRO P oraz imPROver+ i Calkorium. Dzięki aplikacji tych produktów doprowadzimy do zrównoważenia cyklu fizjologicznego w roślinach uprawnych, wyprowadzając je ze stresu, dzięki temu nabędą one naturalnych odporności – informują Doradcy z Grupy Technicznej PROCAM.

Przymrozki, atak szkodników. Co słychać na polach?

Sytuacja fitosanitarna w prognozach średnioterminowych

Doradcy z Grupy Technicznej zwracają uwagę, że aktualnie mamy przeformowanie znajdowanych szkodników w żółtych naczyniach. W rzepaku jest problem z nalatującymi chowaczami czterozębnymi oraz z największym nasileniem na ten czas, czyli ze słodyszkiem rzepakowym.

Zboża tak jak w poprzednich latach mają do czynienia z nalotami skrzypionek (w większości to skrzypionka zbożowa). W przypadku pól z wybujałym rzepakiem, gdzie roślina przygotowuje się do kwitnienia (czyli przy zabiegach insektycydowych) proszę brać pod uwagę penetrację łanu przez zapylacze. Przypominamy o tym, aby żółte naczynia zabezpieczyć kratką chroniąc się przed sytuacją, gdy w żółtym naczyniu znajduje się więcej lub są tylko owady pożyteczne (w tym w większości zapylacze).

Ze względu na dni z niskimi temperaturami, warto dokładne monitorować rośliny rzepaku na obecność przemrożenia pędu głównego (konsekwencją może być infekcja przez szarą pleśń). W rzepaku na uszkodzonych plantacjach można spodziewać się większego niż zwykle rozprzestrzenienia się suchej zgnilizny kapustnych, nawet najbardziej dokuczającej zgnilizny przy szyi korzeniowej.

Na zbożach mamy duże objawy zasychania i przebarwienia końcówek liści, jest to związane z przemrożeniami, zasoleniem i brakami wilgotnościowymi. Aktualnie rośliny odrzucają dolne liście i redukują niektóre pędy. Obecnie do patogenów typowo liściowych przez brak kropli infekcyjnej, mamy słabsze infekcje szczególnie mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz septoriozy paskowanej pszenicy, nie oznacza to jednak, że należy przestać wykonywać zabiegi ochronne w okresie T1.

Zagrożone wschody buraka cukrowego

Na południu kraju kończą się siewy buraka cukrowego, którego wschody także są zagrożone, nie tylko brakami opadów atmosferycznych, ale także niskimi temperaturami nad ranem. Ze względu na panujące warunki suszu fizjologicznej, także w tym roku można spodziewać się dużej szkodliwości chrząszcza z ryjkowcowatych, czyli szarka komośnika. W fazie kiełkowania nasion i tworzenia liścieni szkodnik jest bardzo sprawny tworzącym bardzo często gołożery. Wykonując lustracje krzewów ozdobnych na trzmielinie, kalinie, jaśminowcu stwierdzamy duże obłożenie zimujących jaj szkodników tj. mszyca trzmielinowo burakowa. Ilość jaj na pędach krzewów jest dość duża, świadczy to o tym, że w tym roku będziemy mieli ponadstandardowy problem. W czasie gdy na tych krzewach pojawią się formy uskrzydlone, w II pokoleniu będą mszyce nalatywały na buraki będące w 2 – 4 fazie liści.

Dowiedz się więcej o agrotechnice

Komunikat nie zawiera wszystkich informacji. Wiele szczegółów technicznych, które wymagają indywidualnego podejścia w zależności od warunków pogodowych, wysianej odmiany i charakterystyki pola, na którym znajduje się plantacja. Zapraszamy do współpracy z doradcami PROCAM, którzy indywidualnie podejdą do Państwa upraw.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Redakcja AgroNews, fot. Procam

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,166FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Pszenica w skupach drożeje

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe pięciu zbóż wzrosły, a w trzech przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 19-25.04.2021. O ile...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE