Jurgiel o zasadach ochrony przed ASF: z informacją trzeba dotrzeć do każdego hodowcy

O konieczności wzmocnienia działań informacyjnych wśród rolników i skuteczniejszej realizacji programu rezygnacji z hodowli świń w małych gospodarstwach mówił wczoraj w Puławach Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

\"rolnik,

W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się konferencja naukowa poświęcona walce z ASF:  "Bioasekuracja – podstawą ochrony przed afrykańskim pomorem świń i grypą ptaków".

Pierwszy przypadek ASF u świń w Polsce został wykryty 17 lutego 2014 roku. Od tego czasu wirus zaatakował w 44 chlewniach, z czego aż w 20 w 2016 roku i w 21 w tym roku. Choroba rozprzestrzenia się też wśród dzików. Do tej pory wykryto ponad 360 ognisk ASF u tych zwierząt. Są one wektorem przenoszącym wirusa ASF.

Dotrzeć do każdego hodowcy

Tegoroczne ogniska choroby wystąpiły głównie w niewielkich gospodarstwach, gdzie utrzymywanych było kilka sztuk świń.

– W okresie letnim rolnicy z takich gospodarstw często karmią świnie paszami pozyskiwanymi z łąk, gdzie mogą przebywać zakażone dziki i w ten sposób powstają ogniska chorób – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Minister apelował do obecnych na konferencji o intensyfikację i podejmowanie wśród rolników dalszych działań informacyjnych dotyczących zasad ochrony przed ASF.

Biosekuracja jedynym ratunkiem

Profesor Zygmunt Pejsak  z PIW-PIB zaznaczył, że bioasekuracja jest, jak na razie jedynym sposobem ochrony świń przed ASF.

–  Z punktu widzenia ekonomicznego, epidemiologicznego i społecznego pojawienie się w kraju afrykańskiego pomoru swiń lub grypy ptaków powoduje ogromne straty ekonomiczne. Wynikają one głównie z utraty możliwości eksportu wieprzowiny i mięsa drobiowego na rynki trzecie, a także, jak nie przede wszystkim, z konieczności likwidacji zwierząt w gospodarstwach dotkniętych tymi chorobami i w wyznaczonych strefach – podkreślił profesor Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

Winny hodowca i myśliwy

Z analiz, które prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii i Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach wynika, że podstawową przyczyną występowania obydwu chorób w gospodarstwach jest nieprzestrzeganie wszystkich zasad bioasekuracji. Natomiast przyczyną występowania samego wirusa ASF w populacji dzików jest niewłaściwie prowadzony odstrzał.

Odstrzał będzie zwiększony

Minister Jurgiel zapowiedział podjęcie działań w celu intensyfikacji i zwiększenia skuteczności odstrzału dzików. Powiedział, że resort rolnictwa prowadzi akcje informacyjne: szkoleniowe, seminaryjne, medialne, plakatowe i ulotkowe, które prezentują w jaki sposób zapobiegać ASF i grypie ptaków, w jaki sposób nie dopuścić do tego, aby wirusy odpowiedzialne za te choroby zostały wprowadzone do gospodarstw.

–  Działania te będą prowadzone w dalszym ciągu. Przez specjalistów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego organizowane będą bezpośrednie spotkaniach z rolnikami i hodowcami w celu podnoszenia ich świadomości w zakresie zasad bioasekuracji – dodał minister Jurgiel.

Zabezpieczanie gospodarstwa i świadome działanie to kluczowe elementy, bez spełnienia których bardzo trudne będzie efektywne i skuteczne zwalczenie tych chorób, a dziś przede wszystkim afrykańskiego pomoru swiń.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here