Jurgiel: polscy rolnicy nadal nie uzyskują równego wsparcia dopłat bezpośrednich

O potrzebie wyrównania dopłat bezpośrednich dla wszystkich unijnych rolników mówił w Paryżu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

rolnictwo, portal rolny, ASF, Jurgiel, prezydent, premier, dopłaty bezpośrednie, wyrównanie dopłat


Szef resortu rolnictwa uczestniczył w konferencji unijnych ministrów rolnictwa poświęconej przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.

Mnister Jurgiel podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na konieczność wyrównania płatności bezpośrednich dla rolników w całej Unii Europejskiej.

– Rolnicy polscy nadal nie uzyskują równego wsparcia dopłat bezpośrednich, ponieważ wysokość dopłat jest wciąż uzależniona od poziomu produkcji, jaki był w latach, w których polskie rolnictwo w ogóle nie było wspierane i przechodziło reformę ustrojową – mówił na konferencji minister rolnictwa.

Zasady (nie)równe wobec wszystkich

Zauważył, że Polska, wstępując do Unii Europejskiej, oczekiwała, zgodnie z prawem unijnym, stosowania jednakowych zasad dla podmiotów działających na jednolitym rynku.

– Tymczasem w 2004 r. uzyskaliśmy wsparcie w postaci dopłat bezpośrednich na poziomie 25 proc. wsparcia realizowanego w tym czasie w UE, a okres przejściowy trwał aż 10 lat – wyliczał minister.

Koszty produkcji podobne, dopłaty niższe

Jurgiel podkreślił, że bezpośrednie koszty produkcji w Polsce są obecnie na podobnym poziomie, a często nawet wyższe, niż w krajach UE-15. Wystarczy porównać ceny oleju napędowego, nawozów czy maszyn rolniczych.

Dlatego, zdaniem ministra, wyrównanie dopłat powinno być urzeczywistnieniem polityki spójności ekonomiczno-społecznej Unii.

– Nie możemy dłużej „karać” krajów Europy Środkowo-Wschodniej za niższy poziom rozwoju – powiedział Jurgiel.

O wyrównaniu dopłat w expose

Kwestię wyrównania dopłat bezpośrednich poruszył też premier Mteusz Morawiecki w swoim expose.

– Nasz rząd będzie zabiegać o odpowiedni budżet w ramach wspólnej polityki rolnej. Taki budżet, który zapewni polskim rolnikom jednolite warunki konkurowania, dorówna dopłaty do średniej unijnej – zadeklarował premier.

oprac. Kamila Szałaj, fot. MRiRW/Xavier Remongin Ministerstwo Rolnictwa Francji

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics